ایرنا/سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: بافت تاریخی روستای پلکانی "سرآقاسید" شهرستان کوهرنگ تعمیر و مرمت شد.
کوروش بابائیان تاکید کرد: مرمت، بهسازی و ساماندهی معابر بافت تاریخی روستای پلکانی "سرآقاسید" کوهرنگ چهارمحال و بختیاری به پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصدی رسید.
وی افزود: برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار تامین و هزینه شده است.
بابائیان تصریح کرد: عملیات تعمیر، مرمت و استحکام‌بخشی بافت تاریخی روستای "سرآقاسید" در ۲ جبهه کاری از بافت ضلع شمالی روستا و دو راسته از کوچه‌های سرپوشیده و پلکانی انجام شد.
روستای سرآقاسید در انتهای جاده کوهرنگ به شیخ علیخان و در دامنه‌ای مشرف به کوه هفت تنان واقع شده است.
این روستا با معماری زیبای سنتی و پلکانی یکی از روستاهای دیدنی ایران است که با خانه‌های خشتی و گلی ساده فضای صمیمی را به وجود آورده است.
معماری روستای "سرآقاسید" به‌گونه‌ای است که حیاط هر خانه پشت‌بام خانه زیرین است و خانه‌ها به صورت زنجیر به هم متصل و پیوستگی ویژه‌ای دارد.
این روستا به "ماسوله زاگرس" نیز شهرت دارد و از نظر معماری یکی از بی‌نظیرترین روستاهای فلات مرکزی ایران به ویژه در منطقه زاگرس مرکزی است.
روستای "سرآقاسید" از توابع دهستان موگویی کوهرنگ چهارمحال و بختیاری در ۱۷۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3