ایرنا/یک پلنگ سالخورده که در روستای تازه قلعه در خراسان شمالی زنده گیری شده بودبرای طی مراحل درمانی و بهبود شرایط جسمانی به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان منتقل شد.
سید اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در تشریح روند زنده گیری و انتقال این پلنگ گفت: در مرداد ماه امسال در روستای تازه قلعه از توابع شهرستان راز و جرگلان در خراسان شمالی، یک قلاده پلنگ بارها با حضور در روستا به چندین سگ محله و اهالی حمله کرده بود که این امر باعث ایجاد ترس و وحشت در اهالی این روستا و روستاهای اطراف شده بود.
وی افزود: با اطلاع موضوع به محیط زیست استان خراسان شمالی توسط اهالی و با پیگیری و حضور فعالانه محیط بانان خراسان شمالی وهمکاری اهالی بارها این پلنگ با شلیک هوایی و روشن کردن آتش و دود باروت موفق شدند حیوان را از روستا فراری دهند اما متاسفانه پلنگ دوباره به روستا برمی گشت.
به گفته مطهری، اداره کل محیط زیست خراسان شمالی با هماهنگی ستاد سازمان حفاظت محیط زیست، از گروهی که تجربه موفق زنده گیری و نصب گردن بند ماهواره ای روی پلنگ ها را در پارک ملی تندوره داشتند خواست برای زنده گیری این پلنگ اقدام کنند.
وی افزود: این گروه زنده گیری پس از حضور در منطقه و تحقیقات محلی و بررسی های لازم در سه نقطه تله گذاری کردند که پس از چهار روز کمین پلنگ به دام افتاد و موفق به زنده گیری آن شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: با انجام معاینات انجام شده برروی پلنگ توسط گروه دامپزشکی تهران، مشخص شد پلنگ بیش از 12 سال سن و 60 کیلو وزن دارد و بخشی از دندان هایش را از دست داده و مابقی دندان هایش نیز ساییده شده است لذا مشخص شد علت بازگشت پلنگ به حریم روستا نداشتن دندان مناسب و ناتوانی او در شکار بوده است.
مطهری گفت: با توجه به اینکه امکان رها سازی این پلنگ سالخورده در منطقه حفاظت شده دیگری وجود ندارد، محیط زیست خراسان شمالی با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت پلنگ را برای درمان و بهبود شرایط جسمانی به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان منتقل کنند تا باقی مانده عمر خود را در اسارت بگذراند.
پلنگ با نام علمی Panthera pardus جانوری از خانواده گربه ‌سانان و کوچکترین حیوان در میان سه گربه بزرگ در سرده پلنگ‌ مانند ها است که شیر و ببر دو عضو دیگر آن هستند.
زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا کره را دربر می ‌گرفت و این جانور در سراسر آفریقا و جنوب آسیا پراکنده بود، اما تخریب زیستگاه و شکار، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داده و امروزه بیشترین تراکم پلنگ‌ ها در آفریقای جنوب صحرا است.
اتحادیه بین ‌المللی حفاظت از محیط زیست این حیوان را با توجه به کاهش جمعیت و کاهش محدوده زندگی آن در فهرست گونه‌ های ' در مرز تهدید به انقراض' قرار داده ‌است با این وجود جمعیت پلنگ‌ ها از دیگر گونه‌ های خویشاوند خود یعنی شیر، ببر و جگوار بیشتر است و وضعیت حفاظتی بهتری دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45