مهر/مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری گفت: ۲۵ زندانی با درآمد موقوفات در چهارمحال و بختیاری آزاد شدند.
حجت‌الاسلام حسن امیری افزود: در زمان پیامبر اسلام (ص) موضوع وقف وجود داشته و از سنت های ارزشمند بود که باید تلاش شود این سنت حفظ شده زیرا تنها برای اسلام و بشریت نیست و حتی از محل درآمد موقوفه برای حیوانات که در زمستان بی‌غذا هستند، استفاده شده است تا نابود نشوند.
حجت‌الاسلام امیری بیان کرد: در هر عصری وقف، امری اثرگذار بوده و یک معضل اجتماعی مانند مشکل بیماران صعب العلاج را حل کرده است.
وجود ۱۷۰۰ موقفه در استان چهارمحال و بختیاری
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود یک هزار و ۷۰۰ نیت وقف در استان، تصریح کرد: ۲۵ درصد این نیت ها مذهبی، ۳۳ درصد اجتماعی و ۳۷ درصد خیریه است.
وی بیان کرد: بیش از یک هزار و ۷۰۰ موقفه در استان چهارمحال و بختیاری ثبت شده است.
حجت‌الاسلام امیری با بیان اینکه یک و هزار و ۳۰۰ مسجد و حسینه موقفه در استان وجود دارد، بیان کرد: بیشترین آمار موقوفات استان مسجد حسینه هستند که ۶۳ از موقوفات را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری گفت: ۲۴۴ موقوفه از تعداد کل موقوفات مسکونی است.
وی تصریح کرد: ۴۵ درصد از نذورات مردم در حوزه عمرانی بقاع متبرکه، ۲۰ درصد در بقعه و ۳۰ درصد در امور جاری مانند خادم و مدیریت هزینه می شود و تنها پنج درصد به حساب متمرکز سازمان می رود.
تامین هزینه نوشت افزار ۳۰۰ نوجوان در چهارمحال بختیاری
حجت‌الاسلام امیری بیان کرد: ۶۷ درصد مبلغ درآمد موقوفه خرج نیت وقف می شود و ۱۰ درصد به منظور حفظ موقوفه ذخیره می شود.
وی گفت: در شش ابتدای امسال درآمد امامزاده های استان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است و این مهم به دلیل انجام اقدامات فرهنگی و تنوع این برنامه ها، اعتماد بیشتر مردم و افزایش زائر بوده است و در دو تا سه اخیر بی سابقه بوده است.
حجت‌الاسلام امیری با تاکید بر اینکه وقف یک امر مردمی است و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یک ناظر است، گفت: امید است درآمد وقف در استان افزایش یابد تا بتوان به افراد بیشتری خدمت کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری آزادی ۲۵ زندانی، تامین هزینه نوشت افزار برای بیش از ۳۰۰ نوجوان در سال تحصیلی جاری و موضوعات آسیب های اجتماعی را از مواردی برشمرد که درآمد وقف هزینه شده است.
حجت‌الاسلام امیری از واگذاری پروژه زیباسازی امامزاده حمزه علی به بخش خصوصی خبر داد و گفت: خدمات رفاهی مانند سکوسازی، روشنایی و ... به مدت هشت سال به بخش خصوصی واگذار شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان ۶۱ پست سازمانی دارد که ۵۰ درصد آنان خالی است و تنها با ۳۵ نیرو در حال فعالیت است و این اداره‌کل نیازمند نیروی بیشتری است به نحوی که برخی نیروها به شکل جهادی در دو تا سه پست فعالیت می کنند.
حجت‌الاسلام امیری بیان کرد: اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان آماده پذیرش نیروهایی است که از دستگاه های دیگر به این اداره کل انتقال داده شوند.
موقوفات استان چهارمحال و بختیاری نیت قرآنی دارد
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه متاسفانه در حوزه وقف قرآنی در کشور به ویژه در استان کم توجهی شده و برای شکل گرفتن یک حرکت قرآنی منبعی نداریم، تاکید کرد: ۰.۶ موقوفات استان نیت قرآنی دارد.
حجت‌الاسلام امیری اظهار داشت: به منظور گسترش موقوفات قرآنی کار گروه تخصصی وقف قرآنی شکل گرفته و انجمن یاوران وقف قرآنی به زودی شکل می گیرد.
راه اندازی آرامستان امامزادگان حلیمه خاتون (س) و حکیمه خاتون (س) در شهرکرد
وی بیان کرد: در راستای گسترش وقف مبنی بر نیاز جامعه نیز مشاور وقف وجود دارد تا واقفان را به این مهم هدایت کند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری گفت: آرامستان امامزادگان حلیمه خاتون (س) و حکیمه خاتون (س) نیز به زودی در شهر شهرکرد در طبقه زیرین امامزاده راه اندازی می‌شود و درآمد حاصل از آن صرف وقف خواهد شد.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3