صدا و سیما/کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به مضرات سیگار گفت: شاید تا به حال نمی‌دانستیم، اما دود سیگار انواع مختلفی دارد که هر یک به نوبه خود مضراتی دارد.
مسعود احتشامی افزود: دود سیگار به ۳ دسته تقسیم می‌شود. دود دسته اول، دودی است که به طور مستقیم به وسیله فرد سیگاری استنشاق می‌شود، دود دسته دوم، دودی است که از قسمت مشتعل سیگار خارج می‌شود و دیگران آن را استنشاق می‌کنند که به افرادی که این دود را استنشاق می‌کنند، «سیگاری دسته دوم» گفته می‌شود.
وی ادامه داد: دود دسته سوم هم باقیمانده دود محیطی یا دست دوم بر روی سطوح است.
کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه کرد: به تازگی مشخص شده که سموم ناشی از سوخت انواع دخانیات که به صورت دود در هوا دیده نمی‌شود نیز بیش از آنچه انتظار می‌رفت، خطرناک و آسیب رسان است.
احتشامی گفت: این سموم از راه لباس، پوست و مو و وسایل اطراف فرد سیگاری به دیگران منتقل می‌شود، به طوری که ثابت شده این اثرات، حتی تا ماه‌ها قابل پایداری و تاثیرگذاری است.
وی ادامه داد: تازه‌ترین مطالعه‌ای که در دانشگاه «سن دیگو» انجام شده، نشان داده حدود ۹۰ درصد نیکوتین تنباکوی دود شده به دیوار، سطوح، وسایل نرم درون خانه مانند فرش، بالش، مبلمان، لباس، مو و پوست افراد می‌چسبد.
این کارشناس اضافه کرد: همچنین در یک بررسی سطح «کوتینین» یک متابولیت فعال نیکوتین ادرار و موی اطفالی که والدین سیگاری دارند، اما در بیرون یا دور از کودکان خود سیگار می‌کشند اندازه گیری شده و در مقایسه ای آن را حدود هفت برابر کودکان با والدین غیرسیگاری ارزیابی کرده است.
وی گفت: البته در قسمت دیگری از تحقیق این مقدار را در کودکانی که والدینشان در کنارشان اقدام به مصرف دخانیات می‌کنند، هشت برابر کودکانی ارزیابی کرده که والدین معتاد به سیگارشان در منزل سیگار نمی‌کشند.
کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان عمده ترکیبات مواد دود دسته سوم دخانیات را کروم، کادمیوم، سیانید هیدروژن، بوتان، تولوئن، آرسنیک، مونو اکسید کربن، سرب و پولونیوم ۲۱۰ عنوان کرد و به خانواده‌های افراد سیگاری در این خصوص هشدار داد.
وی با تاکید بر اینکه لازم است بدانیم کودکان به چند دلیل بیشتر در معرض عوارض این مواد سمی هستند گفت: کودکان بیشتر در معرض تماس با بزرگسالان هستند و در آغوش کشیدن و بوسیدن کودکان از سوی بزرگسالان سیگاری که حامل ذرات مضر دود دسته سوم در مو، پوست و لباس خود هستند برای آنان آسیب زا است.
احتشامی گفت: کودکان با خصوصیت منحصر به فرد خود از جمله سینه خیز و چهار دست پا راه رفتن، بیشتر وقت خود را در معرض سموم پخش شده در سطوح قرار می‌دهند.
وی تاکید کرد: به دیگران اجازه ندهید در منزل شما سیگار بکشند، به ویژه زمانی که کودکی در خانه شما حضور دارد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253