ایرنا/ نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به مناسبت ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و شهر سلیمانیه به عنوان شهر خلاق ادبیات این دستاورد را به مردم و مسئولان دو استان کردستان و سلیمانیه تبریک گفت.
نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در پی اعلام خبر ثبت جهانی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و شهر سلیمانیه به عنوان شهر خلاق ادبیات از سوی سازمان یونسکو، در پیامی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، این موفقیت را به مردم این دو شهر تبریک گفت.
وی در این پیام با بیان اینکه انتخاب سلیمانیه به عنوان شهر خلاق ادبیات مایه افتخار بوده و موجب خوشحالی شده است، اعلام کرد: تبریک و قدردانی هم برای هنرمندان و مردم سنندج عزیز که به عنوان شهر خلاق موسیقی انتخاب شده است، دارم.
دکتر هه وال ابوبکر استاندار استان سلیمانیه عراق نیز در نامه ای خطاب به بهمن مرادنیا استاندار کردستان از انتخاب سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و سلیمانیه به عنوان شهر خلاق ادبیات از سوی یونسکو ابراز خوشحالی کرده و این مهم را به مردم دو شهر تبریک گفته است.
موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در پیامی انتخاب چهار شهر ایران شامل سنندج در موسیقی، بندرعباس در صنایع دستی و هنرهای مردمی، رشت در غذا و اصفهان در صنایع دستی به شبکه شهرهای خلاق توسط یونسکو را تبریک گفت.
وی اظهار داشت: مجالی تازه برای شهرهای ایران است تا از تجربه های جهانی استفاده کرده و داشته‌های خود را بیشتر و بهتر به جهانیان معرفی کنند.
ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی مهر تاییدی بر غنای موسیقایی این دیار است
استاندار کردستان نیز در پیامی اعلام کرد: مردم هنرپرور و فرهنگ مدار کردستانثبت جهانی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از جانب یونسکو مهر تائیدی بر غنای موسیقایی این دیار و حکایت از اهمیت و جایگاه والای هنر در زندگی و حیات مردمان آن است.
بی‌گمان ثبت جهانی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی می‌تواند نقشی بسیار مهمی درمعرفی هر چه بیشتر موسیقی کُردی که مملو از نغمه‌ها و آواهای ماندگار با محتوای انسانی و حماسی است به جهانیان و مردمان کشور عزیزمان ایران داشته باشد.
اینجانب این رویداد بزرگ فرهنگی را به تمام مردم کردستان و خصوصا هنرمندان بزرگوار این دیار که نقشی اساسی در زنده نگه داشتن موسیقی کردی داشته و در طول تاریخ خدمات ارزنده ای نیز به موسیقی ایرانی داشتەاند تبریک می‌گویم و از همه مدیران و مسئولانی که در این رابطه تلاش کردەاند سپاس و قدردانی می‌نمایم.
امید است در سایە توجهات حضرت باریتعالی و ذوق سرشار هنرمندان کردستان، شهر سنندج همچنان بتواند مسیر تکامل و پویایی خود در همە عرصەهای هنری را طی کردە وآثار گرانبهای دیگری بر گنجینەهای معنوی این سرزمین افزودە شود.
یونسکو اسامی شهرهایی که به شبکه خلاق ملحق شدند را روز پنجشنبه اعلام کرد که در این میان سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در فهرست یونسکو ثبت جهانی شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34