فارس/بر اساس بررسی نقشه‌های هواشناسی با توجه به نفوذ توده هوای سرد از سمت شمال به کشور که با عبور یک موج نسبتا ضعیف بارشی نیز همراه می‌شود، از روز یکشنبه 12 آبان دمای هوا با تغییرات محسوس همراه خواهد شد.
بر این اساس دمای بیشینه در روزهای یکشنبه و دوشنبه با کاهش دما در اغلب نقاط استان به ویژه در طارم مواجه خواهد بود.
همچنین انتظار می‌رود دمای کمینه هوا و دمای کمینه سطح خاک نیز در مناطق سردسیر استان به صفر و زیر صفر رسیده و تا پایان هفته این وضعیت تداوم یابد «رخداد دمای صفر و زیر صفر در ساعات نصف شب و اوایل صبح خواهد بود».
گفتنی است؛ انتظار می‌رود روز یکشنبه در برخی نقاط استان شاهد بارش باران نیز باشیم.
بر این اساس اداره کل هواشناسی استان زنجان به کشاورزان توصیه کرده تا نسبت به برداشت محصولات زراعی و باغی خود و انتقال به مکان‌های امن در اسرع وقت اقدام کنند.
همچنین با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در تاسیسات کشاورزی از جمله گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، سالن‌های پرورش قارچ، انبارها و... نسبت به تامین سوخت و تنظیم دما و رطوبت و سایر تمهیدات لازمه برای پیشگیری از خسارات احتمالی اقداماتی لازم را انجام دهند.
استفاده کردن از ضدیخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما در این فصل، محافظت از کندوهای زنبور عسل و کوچ زنبورها از مناطق ییلاقی به مناطق قشلاقی و استقرار کندوها در مکان‌های مناسب از دیگر توصیه‌های انجام شده به کشاورزان است.
محافظت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار«به ویژه با توجه به پایین بودن دمای سطح خاک» از دیگر هشدارهای اداره کل هواشناسی استان به کشاورزان بوده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd