تسنیم/ انسان ذاتاً موجودی اجتماعی و در تعامل با دیگران است که این تعامل گاهی خوشایند و گاهی ناخوشایند بوده و به درگیری‌ها و نزاع‌های فردی و جمعی منتهی می‌‌شود.
نزاع دسته‌ جمعی یکی از معضلات جامعه است که به‌‌ویژه در مناطق ایلی و قبیله‌ای بیشتر رخ می‌دهد. این معضل با توجه به بافت قومی و قبیله‌ای استان ایلام سالیان متمادی گریبان ایلام را گرفته‌ بود و از آن دسته آسیب‌هایی بود که با ایجاد اخلال در روابط اجتماعی، فضایی آکنده از بغض، کینه و دشمنی را در میان افراد به‌وجود می‌آورد که این امر زمینه‌ساز ایجاد نزاع و تنش‌های بعدی، جامعه را از نظر مادی و معنوی فراهم و استان ایلام را با وجود خود متضرر می‌کرد.
عوامل مؤثر بر نزاع و درگیری
به گفته کارشناسان نزاع دسته‌ جمعی بیشتر در میان خانواده‌های با درآمد کمتر رخ‌ می‌دهد. ابعاد فرهنگی‌ و‌ اجتماعی ساکنان منطقه مانند بی‌سوادی، عدم آشنایی با قانون‌ها، حفظ سنت‌های قبیله‌ای، ضعف مالی و تعصب قومی در این مسئله مؤثر بوده‌اند.
از طرفی ناامیدی نسبت به برطرف کردن مشکل از طریق مراجع تعیین‌ شده برای این کار و طولانی بودن روند مطالبه حق نیز یکی از موارد مهم دیگر است چرا که وقتی افراد احساس کنند اگر خودشان وارد قضیه شوند و بخواهند مشکل را برطرف کنند سریع‌تر به نتیجه می‌رسند یا دست‌کم می‌توانند انتقام خودشان را بگیرند، به‌طور شخصی وارد قضیه می‌شوند که چه‌بسا به نزاع و درگیری و حتی قتل بینجامد.
این پدیده در کشور ما که دارای بافت جمعیتی چند قومیتی است به‌عنوان پدیدهای مسئله‌ساز ظاهر می‌شود. پدیده نزاع‌های فردی در مناطقی از کشور که به‌شدت متأثر از ارزش‌های سنتی و طایفه‌ای خود است و گرایش و پایبندی کمتری نسبت به قانون دارند، بیشتر مشهود است.
نزاع شاخص قدرت و یا دفاع از منزلت اجتماعی و فرهنگی و حیثیت خانوادگی
از سوی دیگر متأسفانه هنوز خشونت و نزاع از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ بعضی از هموطنان، شاخص قدرت و یا دفاع از منزلت اجتماعی، فرهنگی و حیثیت خانوادگی محسوب می‌شود.
محققان اجتماعی و جامعه‌شناختی بر این باورند که «ارتقای سلامت روانی جامعه عاملی مؤثر بر کاهش نزاع و درگیری است»، «بهره‌گیری از راهکارهای دینی برای کاهش نزاع و درگیری نیز از توصیه‌های کارشناسان مذهبی است».
وضع قوانین بازدارنده، استفاده از تجارب روانشناسان، جرم‌شناسان و محققان جامعه‌شناختی و افزایش آستانه تحمل شهروندان، فرهنگ‌سازی، عوامل بازدارنده و کاهش‌دهنده نزاع و درگیری به گفته کارشناسان است.
با این مباحث شهروندان ایلامی توانسته‌اند در کاهش آمار نزاع و‌ درگیری از کمترین رتبه برخوردار و با افزایش آستانه تحمل خود آرام‌ترین استان کشور را از آن خود کنند.
1513 مورد مراجعه به پزشکی قانونی در ایلام
علیزاده مهاجر با اشاره به افزایش آستانه تحمل مردم ایلام و احراز رتبه آرام‌ترین استان کشور اظهار داشت: استان ایلام با هزارو 513 مورد مراجعه به پزشکی قانونی در استان ایلام از کمترین آمار نزاع و درگیری در استان ایلام برخوردار است.
به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام این آمار مربوط به 7 ماهه سال 98 بوده و نویدبخش آن است که آستانه تحمل شهروندان ایلامی و فرهنگ‌سازی و اجرای امنیت توسط دستگاه‌های مسئول نتیجه‌بخش بوده است که امیدواریم این کاهش آماری در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a