تسنیم/ محمدصادق معتمدیان صبح امروز در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک قاینات اظهار داشت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است که با کشور افغانستان مرز مشترک دارد.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی است افزود: مرز مشترک با کشور افغانستان از جمله ظرفیت‌های خراسان جنوبی است که در این راستا 30 درصد صادرات کشور از مرز ماهیرود انجام می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال 96 یک میلیارد دلار به کشور افغانستان صادرات داشته‌ایم بیان کرد: یکی از اولویت‌ها و فرصت‌هایی است که باید از آن استفاده کنیم.
معتمدیان کشاورزی را از دیگر ظرفیت‌های خراسان جنوبی عنوان و تصریح کرد: کشور ما رتبه اول تولید زرشک در جهان را دارد و خراسان جنوبی در تولید زعفران نیز دومین استان کشور است.
وی با بیان اینکه کیفی‌ترین زعفران کشور در قاینات است خاطرنشان کرد: بحث گردشگری میراث فرهنگی از جمله ظرفیت‌های استان است که در این راستا 500 اثر ملی شناسایی شده و ثبت 4 اثر جهانی را شاهد هستیم.
معتمدیان با اشاره به ثبت اولین اثر طبیعی کویر لوت اظهار داشت: بیش از 60 اثر طبیعی در استان به ثبت رسیده است.
استاندار خراسان جنوبی از وجود بیش از 40 نوع ماده معدنی فلزی و غیر فلزی در استان خبر داد و یادآور شد: خراسان جنوبی پایتخت زغال سنگ کشور است.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما عدم معرفی ظرفیت‌های استان به کشور است افزود: خراسان جنوبی دیار ناشناخته‌ها است و در این راستا تلاش می‌شود ظرفیت‌های استان معرفی شود.
معتمدیان خام فروشی محصولات را یکی دیگر از مشکلات عنوان و تصریح کرد: تلاش ما بر این است که واسطه‌ها را کم کنیم تا شود اصلی به جیب کشاورزان برود.
وی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری یکی از جهت گیری‌های اصلی ما است یادآور شد: یکی از اولویت‌های ما این است که تا پایان دولت یک هزار هکتار گلخانه را در استان ایجاد کنیم که 150 هکتار آن بارگاه زرشک است.
استاندار خراسان جنوبی تسهیلات به کشاورزان، واگذاری زمین برای بارگاه‌ها و ارائه خدمات آب، برق، گاز و غیره را از جمله اقدامات پیش بینی شده برای ایجاد بارگاه تا پایان دولت عنوان کرد.
معتمدیان با اشاره به اینکه سهم صادرات ناچیز است که باید افزایش یابد بیان کرد: ایجاد گمرک‌های تخصصی اقتصادی از اولویت‌های استان است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7