تسنیم/ غلامرضا قوسی صبح امروز در حاشیه بازدید از مزارع زعفران شهرستان قاین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خراسان جنوبی مقام دوم سطح زیرکشت و تولید زعفران را دارد.
وی با بیان اینکه سطح زیرکشت زعفران در استان بیش از 16 هزار هکتار است افزود: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود 67 تن زعفران از مزارع خراسان جنوبی برداشت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از فعالیت 38 هزار بهره‌بردار زعفران در استان خبر داد و بیان کرد: قاینات اولین تولید کننده زعفران در سطح استان است که در بحث کیفیت زعفران رتبه بالایی دارد.
قوسی به قدمت زعفران در استان اشاره و تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده خاستگاه زعفران، خراسان جنوبی است که حدود 700 سال در این منطقه کشت شده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه کشت زعفران در سطح استان از سیاست‌ها و برنامه‌های جهاد کشاورزی است خاطرنشان کرد: چرا که 70 درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی خرده مالک است و کشت زعفران در قطعات کوچک باعث افزایش ارزش اقتصادی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه علاوه بر ارتقای تولید، کشاورزی قراردادی را برای این محصول در اولویت قرار دادیم یادآور شد: در بحث خرید تضمینی یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولید است.
قوسی با بیان اینکه هدف و اولویت اصلی ما در بحث حمایت از محصولات ارتقای تولید در واحد سطح است اظهار داشت: بحث بازاریابی و صادرات از سیاست‌های ما است.
وی به کشاورزی قراردادی اشاره کرد و افزود: اگر کشاورزی قراردادی انجام شود تفاهم نامه‌ای بین تولیدکننده و تجار منعقد می‌شود تا محصول با برند مشخص، تولید و به بازار هدف تحویل داده شود در این راستا دغدغه کشاورز کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: یکی از سیاست‌های ما بحث خرید توافقی زعفران است که در این راستا اقدامات لازم انجام شده و قرار است مراکز خرید مشخص شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7