ایسنا/رییس محیط زیست بندرانزلی گفت: گیاه مهاجم سنبل آبی در بیش از ۸۰۰ هکتار از اراضی تالاب انزلی ریشه دوانیده است.
احسان هادی پور از اثرات مخرب و آسیب های جبران ناپذیر گیاه مهاجم سنبل آبی بر اکوسیستم تالاب بین المللی انزلی خبر داد و گفت: به منظور پاکسازی نقاط آلوده از این گیاه مهاجم که رشد و تکثیر بسیار بالایی دارد نیاز به بسیج عمومی و عزم ملی داریم.
وی افزود: تاکنون چندین کارگاه آموزشی به منظور اطلاع رسانی و آگاهی مردم و جوامع محلی در روستاهای آبکنار و سنگاچین برگزار شده است و هم زمان با برگزاری این کارگاه ها، کارشناسان، محیط بانان، علاقمندان به محیط زیست، ذینفعان، آببندان داران با همیاری مردم محلی بخش هایی از تالاب را از این گیاه مهاجم پاکسازی کرده اند.
هادی پور ادامه داد: برای جمع آوری شیطان بنفش نیازمند سه دستگاه دروگر، سه دستگاه بیل مکانیکی و چهار دستگاه شناورهای بزرگ(بارج) جهت انتقال سنبل های جمع آوری شده به خشکی هستیم.
وی در راستای فعالیت های انجام شده برای مقابله با این گیاه مهاجم گفت: تشکیل کارگروه مقابله با سنبل آبی به ریاست فرماندار شهرستان، تامین و استقرار دو دستگاه بارج و یک دستگاه بیل مکانیکی شناور که بصورت داوطلبانه توسط دوستداران محیط زیست در اختیار این اداره قرار داده شده، برگزاری کارگاه های آموزشی، رایزنی با شرکتهای داخلی جهت تامین نیازمندیهای لجستیکی، رایزنی و جلب مشارکت سازمان های مردم نهاد، همکاری سازمان دانشجویان، آب بندان داران، صیادان و سازمان های مردم نهاد و اداره زندان ها و سایر ذینفعان تالاب بخشی از تلاش ها و پی گیری های اداره محیط زیست انزلی در این بخش است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی افزود: از همگان می خواهیم که در پاکسازی این گونه مهاجم از تالاب  بین المللی انزلی یاریگر ما باشند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today
آخرین خبر گیلان در سروش :
http://sapp.ir/Gilan.Online
آخرین خبر گیلان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160694272Cde52459bc0