ایرنا/رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از تخریب یک مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی تپه‌های سیَلک با حکم قضایی خبر داد.
مهران سرمدیان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: این اقدام با هدف حفظ و حراست از حریم این اثر تاریخی تاریخی با حمایت‌های شهرداری کاشان انجام شد.
وی بیان کرد: پرونده این ملک از ابتدای سال گذشته در مراجع قضایی در دست بررسی بود که پس از تشریفات قضایی و گرفتن حکم قطعی با همکاری مدیریت اجرای احکام شهرداری، سازمان خدمات موتوری، شهرداری منطقه چهار و ستاد انضباط شهرداری و همچنین پشتیبانی نیروی انتظامی، تخریب شد.
وی تصریح کرد: تپه سیلک نام نخستین تمدن ایران مرکزی با بیش از هفت هزار و ۵۰۰ سال قدمت و یکی از محوطه‌های مهم فلات کشور و قدیمی‌ترین سکونت‌گاه فلات مرکزی ایران است که در جنوب غربی کاشان قرار دارد.
بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی عرصه و حریم محوطه باستانی سیلک از محدوده خدماتی شهری کاشان خارج شده و هرگونه ساخت و ساز و ارائه خدمات زیرساختی به این محدوده ممنوع است.
محوطه باستانی سیلک شامل ۲ تپه شمالی و جنوبی و ۲ گورستان به فاصله ۶۰۰ متری از یکدیگر است که یکی از گورستان‌ها با قدمت سه هزار و ۵۰۰ سال در ۲۰۰ متری تپه جنوبی و گورستان دیگر سه هزار سال قدمت دارد.
نخستین بار یک هیات فرانسوی به سرپرستی «رومن گریشمن» در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی در تپه‌های سیلک به کاوش و حفاری پرداخت و پژوهش‌ها و کاوش‌های سال ۱۳۸۸ در بخش شمالی این محوطه، قدمت لایه‌های نخستین تمدن سیلک را به بیش از ۸ هزار سال مرتبط کرده است.
محوطه باستانی سیلک که در نزدیکی فین کاشان واقع شده در سال ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران و در سال ۱۹۹۷ میلادی در فهرست ثبت آثار موقت جهانی قرار گرفته است.
شهرستان کاشان با بهره‌مندی از یک هزار و ۷۰۰ اثر دارای ارزش تاریخی، طبیعی و معنوی شامل ۳۲۵ اثر ثبت ملی و یک اثر ثبت جهانی، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.



همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18