صدا و سیما/ در حالی که صحبت هایی درباره تغییر رنگ ناگهانی رودخانه ارس در شبکه های اجتماعی دیده می شود، مسئولین استان ها صحبت های متفاوتی در این باره می کنند.
رودخانه ارس که طولانی ترین رود داخلی کشور به شمار می آید این روز ها به سوژه رسانه ها و اخبار داغ کشور تبدیل شده و تصاویری از سبز شدن ناگهانی این رودخانه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر می شود.
این در حالی است که در آذربایجان غربی هنوز گزارشی مبنی بر تغییر رنگ رودخانه ارس یافت نشده است و مسئولین نیز این موضوع را رد می کنند.
فرماندار ماکو درباره این موضوع به خبرنگار ندای موج می گوید: درباره موضوع تغییر رنگ رودخانه ارس هیچ گزارشی بر این اصل دریافت نشده است.
«حسین عباسی» درباره بررسی های انجام شده می افزاید: براساس بررسی های کارشناسی انجام شده توسط اداره کل محیط زیست استان، وجود پساب صنعتی کشور ارمنستان به رودخانه ارس تایید نمی شود.
به گفته وی هیچ گزارشی مبنی بر تغییر رنگ این رودخانه دریافت نشده است.
این در حالی است که وضعیت در اردبیل و دریاچه سد خداآفرین کمی متفاوت تر از آذربایجان غربی است و با توجه به مستندات موجود رنگ این دریاچه به طور کامل به رنگ سبز تغییر یافته است.
دو سال پیش و در آبان ماه ۱۳۹۶ بود که هفته نامه “چشم انداز اردبیل” در گزارشی با عنوان «سرطان مغان، ارمغان ارمنستان»، نسبت به مخاطرات جدی دفع پساب شیمیایی از سوی کشور ارمنستان به رودخانه ارس (آراز) و تاثیر مخرب آن بر سلامت مردم و گسترش بیمارهای مهلکی چون سرطان گوارش و البته سکوت معنادار مقامات دولت ایران به این فاجعه زیست محیطی هشدار داد.
در این گزارش آمده بود: ارمنستان سالهاست با رها کردن پساب های صنعتی و میکروبی در رودخانه ارس، عامل شیوع سونامی سرطان در منطقه مغان و به طریق اولی در ایران شده و سرطان را از طریق ماهیان و محصولات کشاورزی مهمان سفره های مردم کرده است؛ امری که از سوی کارشناسان ذیربط تائید و به کرات از سوی مقامات عالی کشورمان به مسئولان ارمنستان به طور مکتوب تذکر داده شده است اما با این وجود ارمنستان با بی اعتنایی و دهن کجی به ایران، جنایات خود علیه مردم ایران را ادامه می دهد.
جبار وطن فدا مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفته که بر اساس مطالعات صورت گرفته وجود فلزات سنگین در رودخانه مرزی ارس محرز شده است.
شکور پورحسین نماینده مردم مغان در مجلس با اشاره به شیوع گسترده بیماری سرطان گوارش در این منطقه اظهار کرد: شیوع این بیماری در پارس‌آباد سونامی سرطان بوده و امنیت روانی و سلامت جسمی افراد را به مخاطره انداخته است.
به نظر می رسد تداوم اقدامات مخرب و مغایر با حسن روابط همسایگی و به نوعی گردن کلفتی ارمنستان به تذکرات مسئولان کشورمان! ناشی از سیاست های منفعلانه دولت ایران در دو دهه اخیر باشد و لذاست که در چارچوب دفاع از مصالح عمومی کشور و امنیت مردم باید در این سیاست تجدیدنظر اساسی صورت بگیرد و در غیر این صورت باید در انتظار عواقب وحشتناک و خانمان سوز این سونامی باشیم.
این روزها اخبار نگران کننده از تغییر ناگهانی رنگ آب رودخانه ارس به «سبز» در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و عمده کارشناسان، منشاء آن را تخلیه شبانه پساب های کارخانه تولید آلومینیوم در کشور ارمنستان می دانند.
وضعیت کنونی آب دریاچه سد خداآفرین(تصویر زیر)، دلیل مستند و آشکاری بر این موضوع است به طوری که مردم منطقه از سبز شدن آب دریاچه شگفت زده هستند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b