تسنیم/سیدعلی آقازاده عصر امروز در کارگروه اقتصادی، اشتغالزایی و کارآفرینی استان مرکزی با اشاره به طرح کانون اشتغالزایی و کارآفرینی اظهار داشت: سومین استانی هستیم که به صورت رسمی این کانون را که قرار است توسط خیران اداره شود انجام می‌دهیم.
وی افزود: استان مرکزی به سبب اینکه با توجه به برخورداری از حدود 3 هزار واحد تولیدی که تود به نوعی استان را ویژه می‌کند یک استان کارآفرین بوده، نقطه مناسبی برای اجرای این طرح است.
استاندار مرکزی تصریح کرد: همچنین استان مرکزی در بحث پایین بودن نرخ بیکاری استان پنجم یا ششم کشور بوده که باز هم بیانگر کارآفرین بودن استان است و طبق آمار در تابستان امسال که میانگین نرخ بیکاری کشور نزدیک 10 درصد بوده نرخ بیکاری استان 8.3 و در بهار امسال 8.4 بوده است، نرخ بیکاری سال گذشته استان هم بیش از نرخ بیکاری الان بوده که همه بیانگر روند متترک استان در حجم اشتغال است.
آقازاده بیان کرد: بنابراین استان مرکزی نقطه مناسبی برای راه‌اندازی این کانون بوده و در ادامه فلالیت‌هایی که برای اشتغال انجام می‌دهیم چه بهتر که بتوانیم از توان بخش خصوصی(خیران) هم استفاده کنیم، چراکه استان مرکزی ظرفیت خوبی را هم در حوزه خیران دارد و نخستین استانی بود که مجمل خیران آن در بین استان‌ها شکل گرفت که اثرات خوبی را هم به دنبال آن شاهد هستیم.
وی ادامه داد: از این رو پیشنهاد می‌شود که کارگروهی متشکل از سازمان مدیریت، معاونت اقتصادی استانداری، اداره کل تعاون، صنعت و معدن و غیره تشکیل شود و ظرف یک هفته تا حداکثر 10 روز افراد خیر را شناسایی و با جذب خیران بازارساز، بازارشناس و دارای محبوبیت عمومی حلقه اصلی این کانون را تشکیل دهند.
استاندار مرکزی عنوان کرد: در واقع این گروه از خیران حکم هسته اولیه کانون را دارند.
آقازاده با اشاره به عملکرد بانک‌ها در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی هم گفت: در این حوزه سال گذشته عملکرد خوبی را از بانک‌ها شاهد بودیم که امیدواریم این روند را امسال هم شاهد باشیم و نتایج مطلوبی را از همکاری بانک‌ها رقم بزنیم.
وی افزود: 395 میلیارد تومان طرح اشتغال روستایی ارائه کرده‌ایم که حدود 270 میلیارد تومان طرح مصوب داریم که از از این تعداد 242 میلیارد تومان آن انعقاد قرارداد با بانک شده و 225 میلیارد تومان آن هم پرداخت شده است.
استاندار مرکزی تصریح کرد: این میزان پرداختی تاکنون 3 هزار و 500 اشتغال ایجاد کرده که اگر مابقی هم پرداخت شود ایجاد 5 هزار شغل پایدار عمدتا در روستاها تا پایان طرح که امیدواریم تا پایان امسال باشد پیش‌بینی می‌شود.
آقازاده بیان کرد: این طرح هم که با اذن مقام معظم رهبری اتفاق افتاد در استان ما و همچنین استان‌های دیگر و عمدتا در روستاها با رونق اقتصادی تبلور یافته است.
وی با اشاره با تعداد واحدهای تولیدی دارای حقوق معوقه ادامه داد: تعداد واحدهای تولیدی دارای حقوق معوقه استان از 68 واحد در پایان مهرماه سال گذشته به 38 واحد تا پایان مهرماه امسال رسیده است که 30 واحد کاهش را نشان می‌دهد.
استاندار مرکزی عنوان کرد: تعداد ماه‌های با حقوق معوقه هم از 236 ماه در پایان مهرماه سال گذشته به 135 ماه در پایان مهرماه امسال رسیده که کاهش نزدیک 50 درصدی را نشان می‌دهد.
آقازاده خاطرنشان کرد: تعداد کارگران دارای حقوق معوقه استان هم از 7 هزار و 900 کارگر در پایان مهرماه سال گذشته به 4 هزار و 900 نفر در پایان مهرماه امسال رسیده است که 3 هزار نفر کاهش را نشان می‌دهد، هر چند این تعداد هم بسیار بالا بوده و باید در راستای به روز کردن پرداخت حقوق کارگران بیشتر تلاش شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f