فارس/فریدون بابایی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: لایروبی رودخانه‌های پرخطر و سیل‌خیز شهرستان خلخال آغاز شده است.
وی با اشاره به همت اهالی روستای خانقاه بفراجرد و اینکه بیش از دو کیلومتر از رودخانه روستای خانقاه بفراجرد لایروبی شده است، افزود: در شهرستان خلخال بیش از 18 رودخانه دائمی و فصلی وجود داشته که در فصل بهار و فصل بارش شاهد طغیان آن و خسارت به اهالی هستیم که اولویت سال 98 ساماندهی رودخانه‌ها با همکاری امور آب است.
فرماندار خلخال تاکید کرد: در بخش مرکزی در روستاهای آقبلاغ کرد، روستای کالار، مورستان و هروچایی طغیان آب وجود داشته و اقدامات لازم با برنامه‌ریزی و با اولویت‌بندی انجام خواهد گرفت.
وی بیان کرد: دربخش شاهرود در روستاهای تیل، کهل و رودخانه شاهرود چای، طغیان بارها خسارت‌هایی به اهالی وارد کرده که رودخانه‌های این بخش نیز نیازمند لایروبی است.
بابایی ادامه داد: در بخش خورش رستم نیز رودخانه نمهیل، رودخانه‌‌های گل بندر و زال چایی برندق، رودخانه خروشان قزل اوزن در کنار روستاهای نمهیل، کزج و رودخانه دمدل نیازمند لایروبی بوده که در برنامه‌های آتی مدیریت بحران شهرستان خلخال قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در بعضی از روستاها به لحاظ ناآگاهی، اهالی به حریم رودخانه ورود و بعضا با کاشت درخت و محصور کردن باغات خود مسیر حرکت رودخانه را تغییر داده و یا باعث اختلال در جریان آن شدند، تصریح کرد: در فصل طغیان نیز همین محصور کردن‌ها و کاشت درخت در محدوده رودخانه موجب خطراتی برای خود اهالی شده که با توجه به تذکرات مدیریت بحران، امور آب، دهیاری‌ها و بخشداری‌ها باید از کاشت درختان در مسیر جریان رودخانه پرهیز نمایند.
رئیس مدیریت بحران شهرستان خلخال اظهار داشت: در روستای مورستان خلخال که دارای یک رودخانه عبوری از داخل روستا است بیشتر احساس خطر می‌شود چون بارها تذکرات لازم به اهالی این روستا که در مسیر سیلاب هستند داده شده و در فصل بهار با آب شدن برف‌ها از رشته کوه عجم و کوه‌های تالش، رودخانه این روستا طغیان و زندگی اهالی را با خطر مواجه خواهد کرد.
بابایی گفت: رودخانه‌های کلار، کلستان، مورستان و آقبلاغ در ادامه با رودخانه هروچایی و کری چایی وارد سد کوثر می‌شود که بعد از سد در مسیر جریان خود با تلاقی رودخانه قزل اوزن در بخش فیروزآباد کوثر راه خود را سمت سد سفید رود و دریای خزر در استان گیلان در پیش می‌گیرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253