فارس/ خالد جعفری در شورای فرهنگ عمومی استان کردستان که در دفتر نماینده ولی فقیه در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: استان کردستان در سال‌جاری با تولید یک میلیون و 100 هزار تن گندم رتبه دوم کشور را در تولید این محصول استراتژیک کسب کرده است.
وی خاطرنشان کرد: تولید بیش از 85 هزار تن گوشت برای امسال پیش‌بینی شده که در این زمینه نیز جزو استان‌های برتر هستیم.
جعفری افزود: سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کردستان 27 درصد است.
وی گفت: در ۶ ماهه نخست امسال بیش از 500 نفر اشتغال‌زایی در حوزه کشاورزی ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: مکانیزه کردن کشاورزی به عنوان یک اصل مهم در توسعه این صنعت از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی در استان است و در حال حاضر ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی این استان با پرداخت یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به ۲.۱۱ اسب بخار در هر هکتار رسیده است.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، این شاخص حدود 5 دهم اسب بخار است از ۱.۷ اسب بخار میانگین کشوری بالاتر است.
وی گفت: با توجه به این شاخص، کردستان در کشور رتبه اول در ضریب مکانیزاسیون را دارد و ۹۸ درصد از کشت و برداشت گندم ما به صورت مکانیزه انجام می‌شود.
جعفری افزود: در بحث رونق تولید در استان کردستان 62 میلیارد تومان تسهیلات به صورت 10 درصد بهره در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت که نقش مهمی در فعال‌سازی واحدهای غیرفعال داشت.
وی گفت: در حوزه ایجاد صنایع تبدیلی در استان حرکت‌های خوبی انجام شده که تعدادی از این واحدها به بهره‌برداری رسیده و تعدادی نیز در دست اقدام است.
جعفری اظهار کرد: در طرح توسعه زنبورداری و آموزش به افراد مستعد در روستاها به صورت ویژه دنبال می‌شود.
به گفته وی، با پرداخت 2 میلیون تومان بلاعوض و 30 میلیون تومان تسهیلات در حوزه زنبورداری یک شغل پایدار در استان ایجاد می‌شود.
وی افزود: در بحث ارتباط با تولیدکننده صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی راه‌اندازی شده و در این زمینه هم رتبه دوم کشوری را داریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: در حال حاضر 145 هزار نفر سهامدار این صندوق هستند و استقبال بسیار خوبی از عضویت در این صندوق وجود دارد.
وی گفت: اصلاح سیستم‌های سنتی به نوین با هدف صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب از اقداماتی است که در جهاد کشاورزی استان به صورت ویژه به آن توجه شده است.
وی افزود: تا سال گذشته 19 هزار هکتار سطح گلخانه‌های استان بود که 23 هزار هکتار در دست احداث داریم که به میزان موجود اضافه می‌شود.
جعفری از توسعه سطح کشت گیاهان دارویی در سطح استان خبر داد و گفت: ارقام بسیار خوبی در راستای توسعه گیاهان دارویی از استان‌های مطرح کشور به استان آورده‌ایم که این رقم‌ها نقش مهمی در رونق این بخش داشته است.
وی اضافه کرد: عدس و انگور سیاه 100 درصد ارگانیک در سطح استان تولید می‌شود؛ 223 هزار تن محصولات باغی به صورت ارگانیک و بدون استفاده از هر نوع کودی در کردستان تولید می‌شود.
جعفری گفت: در حال حاضر امکان صادارت در برخی محصولات مانند سیب‌زمینی فراهم شده و در حال حاضر سیب‌زمینی در مزرعه با کیلویی دو هزار تومان عرضه می‌شود.
وی افزود: 13 درصد از نیاز واردات گوشت استان را می‌توانیم با اجرای پروژه‌های در دست اجرا در این حوزه در استان تامین کنیم.
جعفری همچنین اظهار کرد: 930 هکتار سهمیه استان کردستان در کشت گوجه‌فرنگی بود که یک هزار و 700 هکتار کشت شده است و همین موضوع مشکلاتی را در سطح کشور و استان به دنبال داشت.
وی گفت: در راستای حمایت از کشاورزان با وجود تاکیداتی که صورت گرفت 23 هزار تن گوجه‌فرنگی را با کیلویی هزار تومان خریداری کردیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34