ایسنا/ فارس هرساله با آغاز فصل سرما و رواج استفاده از وسایل گرمایشی، شاهد افزایش آمار وقوع گازگرفتگی و انتشار اخباری مبنی بر مسمومیت و فوت شماری از هموطنان به واسطه خفگی ناشی از گازگرفتگی هستیم؛ حوادثی که با رعایت هشدارها قابل پیشگیری است.
استفاده نادرست از وسایل گرمایشی خصوصا وسایل گرمایشی گازسوز به‌ویژه بخاری حتی بخاری‌های دارای نشان استاندارد، شهروندانی را در معرض مخاطرات جدی قرار می‌دهد.
مدیر کل استاندارد فارس در این خصوص گفت: بخاری و دیگر وسایل گرمایشی، حتی اگر دارای استاندارد هم باشد در صورتیکه به درستی نصب و استفاده نشود، پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
مرتضی رهنما، نصب نامناسب بخاری‌های گازی و استفاده از مسیرهای طولانی افقی دود کش و استفاده از زانوهای اضافی و همچنین کنترل نکردن مسیر خروج گاز منواکسیدکربن و در برخی موارد معیوب بودن وسایل گازسوز را عوامل بروز مخاطراتی نظیر مسمومیت و حتی خفگی و مرگ دانست و گفت: این همه با رعایت نکات ایمنی، قابل پیشگیری است.
او خاطرنشان کرد: اولین نکته مهم، اطمینان از استاندارد بودن وسیله گرمایشی است و در ادامه باید از سالم بودن تجهیزات ایمنی نظیر ترموکوپل ،سنسور حرارتی حساس به اکسیژن ods و گاونر ( وسیله تنظیم فشار گاز ) اطمینان حاصل کرد و در نهایت نکات ایمنی را هنگام نصب مراعات کرد.
رهنما با تاکید براینکه هر اقدام تعمیری باید توسط تعمیرکار مجاز انجام شود، گفت: به هیچ عنوان از بخاری‌ فاقد دودکش، حتی بخاری استاندارد، در اتاق خواب، حمام، زیرزمین و فضای بسته نباید استفاده شود.
مدیرکل استاندارد فارس ادامه داد: استفاده از بخاری های بدون دودکش به شرطی که دارای نشان استاندارد و آدرس دقیق سازنده باشند، صرفا در فضاهایی که راهی به فضای آزاد دارند مانند سالن‌های بزرگ یا مغازه هایی که معمولا در را باز می‌گذارند، مجاز است.
رهنما گفت: به هیچ عنوان نباید وسیله گازسوز بویژه بخاری را حتی برای چند لحظه بدون دود کش روشن کرد؛ در صورت رعایت شرایط استاندارد شعله بخاری باید به رنگ آبی بسوزد؛ برای اطمینان از باز بودن مسیر دود کش هم می‌توان با لمس مسیر دود کش و احساس گرم بودن آن از باز بودن مسیر یقین حاصل کرد و در غیر اینصورت باید فورا بخاری خاموش شده و نسبت به رفع ایراد اقدام شود.
وی همچنین تاکید کرد اگر قرار است یک بخاری برای اولین بار روشن شود توجه شود حداقل چند ساعت قبل از خواب از درست سوختن شعله آن و انتقال گازهای منو اکسید کربن به بیرون از فضای اتاق خواب اطمینان حاصل شده و از خوابیدن فوری در چنین فضاهایی خودداری شود.
رهنما از مردم خواست در صورت مشاهده تولید ویا عرضه وسایل گاز سوز بدون نشان استاندارد و یا آدرس سازنده مراتب را به اداره کل استاندارد گزارش نمایند.و برای اطمینان ازاصالت کالا کد ده رقمی زیرعلامت استانداردرابه سامانه پیامکی10001517ارسال و درصورت تایید اقدام به خرید کالا کنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913