ایرنا/چاقوهای زنجان با منع قانونی در ارسال از طریق پست به مقصد نمی‌رسند و این بخش از صنعت تولیدی استان در توزیع تحت تاثیر قرار گرفته است.
سابقه صنعت چاقوسازی را در زمان هایی باید جستجو کرد که داشتن سلاحی سرد از ضروریات زندگی هر فرد به شمار می‌رفت.
هنر چاقوسازی در زنجان نتیجه موقعیت جغرافیایی و نقش این شهر در جنگ های مختلف تاریخی قبل از اسلام و بعد از آن، موقعیت سوق‌الجیشی استان نسبت به استان های همسایه، قرار گرفتن بر سر تمدن های شرقی، غربی و نزدیکی به فلات مرکزی، وجود مواد اولیه و معادن غنی آهن، مس و غیره است.
چاقوی زنجان به عنوان یکی از صنایع دستی شاخص این استان از شهرت جهانی برخوردار است و با توجه به سلیقه، ذوق و نیز هنر نمایی استادکاران و به منظور بازاریابی و جلب رضایت متقاضیان، چاقوهای متنوع در ابعاد متفاوت تهیه و به بازار عرضه می شود.
اما در زمان حاضر با اجرای قانون منع ارسال چاقو از طریق پست صنعت چاقو سازی برای عرضه تحت تاثیر قرار گرفته است و فعالان این بخش برای ارسال تولیدات خود در سال تولید ملی دچار مشکل شده اند.
طبق قانون ارسال چاقو با پست ممنوع است
مدیرکل پست استان زنجان با بیان اینکه بر اساس قانون تولید و توزیع برخی از انواع چاقو ممنوع است، اظهار داشت: چاقوهای متنوعی در این استان تولید و به فروش می رود در حالیکه ارسال آن با پست ممنوع است.
به گفته رضا حمیدپور، چاقو، سلاح سرد نامتعارف محسوب می شود.
وی ادامه داد: انواع کارد میوه خوری متعارف است و هر چاقویی که لبه آن از هشت سانت بیشتر باشد ارسال آن با پست امکانپذیر نیست.
دستورالعمل نوشته نشده اجرا می‌شود
نایب رئیس اتحادیه صنایع دستی استان زنجان گفت: تبصره ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی در سال ۹۶ توسط فرمانده نیروی انتظامی استان در دست اجرا بود که از اجرای آن جلوگیری شد.
محمدرضا جرجیسی اظهار داشت: اجرای این قانون صنعت همه چاقوها را تعطیل و صدمه جدی به بدنه چاقوسازی در زنجان وارد می کرد.
وی تاکید کرد: از سال ۹۶ تاکنون که مقرر بود دستورالعمل آن توسط وزارت کشور و دادگستری نوشته شود هنوز نوشته نشده است اما این قانون را به صورت سلیقه ای اجرا می کنند.
نایب رئیس اتحادیه صنایع دستی استان زنجان گفت: در حال حاضر پیگیر مرتفع شدن مشکل ارسال چاقو از طریق پست و وزارت کشور هستیم.
جرجیسی یادآوری کرد: عدم ارسال چاقو با پست می تواند فروش چاقو را تحت تاثیر قرار داده و تولید آن را در مراکز مختلف استان کاهش دهد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ارسال چاقوهای تولیدی زنجان به دیگر مناطق کشور از طریق باربری ها و برخی از شرکت ها انجام می شود.
بیشترین تولیدات چاقو با پست ارسال می شد
مسعود زکی از فروشندگان چاقوی زنجان گفت: بر اساس بخشنامه چاقو دیگر با پست ارسال نمی شود.
وی تاکید کرد: در گذشته بیشترین تولیدات چاقوی زنجان با پست معمولی و پیشتاز بدون مشکل ارسال می شد که در حال حاضر عدم ادامه این روند تولید کنندگان و فروشندگان را دچار مشکل در عرضه کرده است.
زکی یادآوری کرد: چاقوی تولیدی زنجان در حال حاضر با باربری ارسال می شود.
به گفته وی، کل استان ها و شهرهای ایران مشتریان چاقوی زنجان هستند.
یکی دیگر از فروشندگان چاقو اظهارداشت: در حال حاضر ارسال چاقوی زنجان فقط با باربری امکانپذیر است و نبود ارسال پستی منجر به از دست دادن برخی از مشتریان این صنعت دستی در مناطق مختلف کشور شده است.
محمد کیانی افزود: تعدادی از تولید کنندگان چاقو نیز فروش های خود را اینترنتی انجام می دهند که ارسال آن باید از طریق پست انجام شود که این نیز دچار مشکل شده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بیشترین خریداران چاقوی زنجان از اصفهان، اراک و مشهد هستند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd