مهر/کورش مودت در جلسه شورای برنامه ریزی استان خوزستان در شهرستان ایذه اعلام کرد: شهرستان ایذه دارای ۵۵۰ مدرسه سنگی و خطرآفرین است که برای ساخت این مدارس به ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان اضافه کرد: در بخش آموزش ابتدایی با کمبود معلم ۱۳۰۰ نفری مواجه هستیم. در بخش متوسطه نیز ۷۰۰ نفر ساعت کمبود داریم.
وی با بیان اینکه ۶ هزار فضای آموزشی در سراسر استان وجود دارد، توضیح داد: از این تعداد بالغ بر دو هزار در قالب ۱۰ هزار کلاس درس تخریبی هستند که این فضاها نیاز به بازساری و نوسازی دارند.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در عین حال با اظهار اینکه سرانه فضای آموزشی استان خوزستان ۴.۸ مترمربع است؛ خاطرنشان کرد: بر اساس شاخص کشوری این سرانه باید به ۵/۲ مترمربع ارتقا یابد؛ به بیانی دیگر آموزش و پرورش خوزستان به ۱۰ هزار کلاس درس دیگر نیاز دارد.
مودت افزود: با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر استان خوزستان، کلاس های درس در سراسر استان نیاز به ۱۰ هزار کولر و سیستم سرمایشی دارند. همچنین پنج هزار آب سردکن نیز باید در سراسر مدارس استان توزیع شود.
وی همچنین با بیان اینکه بزرگترین چالش پیش روی مجموعه تعلیم و تربیت استان موضوع کمبود نیروی انسانی است؛ توضیح داد: بر اساس بررسی های صورت گرفته استان خوزستان با کمبود ۱۶ هزار نفری نیروی انسانی مواجه است. با این وجود تاکنون آموزش و پرورش با استفاده از راهبردهایی مثل دو نوبته کردن مدارس، پرداخت اضافه کار و همچنین انتقالی به دنبال برطرف ساختن این چالش بوده است.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان افزود: بر اساس بررسی های صورت گرفته تنها راه های برون رفت از مشکل کمبود نیروی انسانی، ارتقای ظرفیت جذب دانشجو معلمان و همچنین دونوبته کردن مدارس است.
مودت همچنین با بیان اینکه استان خوزستان در هفته بالغ بر ۳۹۰ هزار ساعت حق التدریس پرداخت می کند، تصریح کرد: این مقدار از پرداخت حق التدریس نشان از کمبود معلم و نیروی انسانی در استان است که باید برای این مشکل نیز راه حلی بیابیم.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش خوزستان در بخش نیروی خدماتی نیز دچار مشکل است به طوری که بر اساس برآوردها مدارس ما به چهار هزار نیروی خدماتی نیاز دارد.
مودت همچنین با اشاره به آمار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری دانش آموزان در استان خوزستان، عنوان کرد: بر اساس آمار دانش آموزی، بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان سرانه باید به آموزش و پرورش استان تعلق گیرد؛ در حالی که سال گذشته تنها یک میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است و در سال تحصیلی جدید نیز تنها ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص پیدا کرده است. با این روند مدیریت آموزش و پرورش کار دشواری خواهد بود.
وی در پایان یادآور شد: امیدواریم با عنایت شورای برنامه ریزی استان و همچنین استاندار محترم، حمایت ویژه ای از آموزش و پرورش استان در بحث اعتبارات صورت گیرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335