ایسنا/مسئول پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: براساس اعلام وزارت بهداشت، شیوع دیابت در استان اصفهان ۱۱ درصد است و این افراد عمدتا در جمعیت بالای ۲۵سال قرار دارند.
رامش حسین‌خانی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی دیابت، با تاکید بر لزوم آگاه سازی مردم از بیماری دیابت و عوارض آن، اظهار کرد: درحال حاضر ۵۲ درصد جمعیت استان را تحت پوشش برنامه های آموزش و پیشگیری از بیماری دیابت قرار داده ایم، اما باید تمام جمعیت را تحت پوشش قرار دهیم.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از مردم از دیابت اطلاعی ندارند و باید آگاه شوند، گفت: تاکنون یک میلیون و ۳۶۰ هزار نفر را در استان غربالگری کرده ایم که ۱۲۶ هزار نفر بیمار دیابتی شناسایی شده اند، در حالی که حدود ۳۸ درصد آنها از بیماری خود اطلاعی نداشتند.
مسئول پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه براساس اعلام وزارت بهداشت، شیوع دیابت در استان اصفهان ۱۱ درصد است، افزود: این افراد عمدتا در جمعیت بالای ۲۵سال قرار دارند.
وی با بیان اینکه تاکنون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان غربالگری بیماران دیابتی را آغاز کرده است، افزود: ممکن است بیمارانی باشند که اصلا برای غربالگری مراجعه نکنند، با این وجود باید آماری یکپارچه از بیماران دیابتی در استان به دست آوریم.
حسین‌خانی همچنین به بیماران پیش دیابتی اشاره کرد و گفت: منظور از بیماران پیش دیابتی کسانی هستند که هنوز به بیماری مبتلا نشده اند، اما درمعرض بیماری قرار دارند و ممکن است طی پنج سال آینده دیابت بگیرند. طبق برآوردهای صورت گرفته میانگین این افراد در استان اصفهان بالاتر از کشور است.
وی با تاکید بر لزوم شناسایی و مراقبت از بیماران پیش دیابتی برای جلوگیری از بروز این بیماری، تصریح کرد: درحال حاضر ۵۴۰ هزار نفر پیش دیابتی در استان اصفهان شناسایی شده اند که با احتساب بیماران دیابتی، نزدیک به یک میلیون نفر در استان در معرض عوارض بیماری دیابت قرار دارند.
مسئول پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه کنترل بیماری دیابت کار سختی است و باید در این زمینه به صورت جدی عمل کرد، اظهار کرد: به همین منظور در تمام سال خدمات پیشگیری و مراقبت برای تمام گروه های سنی انجام می شود و افراد می توانند به مراکز سلامت نزدیک محل سکونت خود مراجعه و از مشاوره و آموزش و خدمات درمانی استفاده کنند.
حسین‌خانی با بیان اینکه طی دو سال گذشته برنامه های کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر همچون دیابت در استان آغاز شده است، گفت: در دیابت در مقایسه با سایر بیماری ها قدم های نخست را برداشته ایم و برنامه ها جدید است، بنابراین قطعا اشکالاتی وجود دارد، اما درخواست ما از مردم این است در مراکز سعه صدر داشته باشند و همکاری لازم را به عمل آورند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18