ایرنا/مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان گفت: طرح ابتکاری اطلس سایبری با سه فاز مختلف، برای نخستین بار در این استان رونمایی شده است.
شهاب حیدری افزود: این طرح با هدف تکمیل زنجیره پایش، رصد امنیتی زیرساخت‌های مخابراتی و ورودی‌ شبکه دستگاه‌های اجرایی استان اجرایی شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح اطلس سایبری لرستان در سه فاز تصریح کرد: با اجرای این طرح، تامین امنیت سایبری استان در سه فاز پیگیری می شود که فاز صفر آن سال گذشته با تکمیل و راه‌اندازی مرکز پایش امنیت سایبری_استیجاری در مرکز آپای دانشگاه لرستان انجام شده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان گفت: در این فاز علاوه بر ایجاد شناسنامه سایبری برای تمامی سامانه ها و پورتال ها، راه اندازی مرکز مانیتورینگ(کنترل) متمرکز امنیت سایبری نیز انجام شد.
وی با اشاره به آغاز اجرای فاز یک و رونمایی از اطلس سایبری استان در این راستا افزود: در این مرحله دسترسی پذیری سرویس ها و شبکه دستگاه ها، سامانه تله بدافزار، قطعی ها در گره ها و سامانه ادارات، مشخصات کیفی شبکه ارائه دهنده خدمات، مخابرات و زیرساخت بررسی و حملات بدافزارها و نقاط آسیب دستگاه ها شناسایی می شود.
حیدری افزود: مقرر شده اطلاعات تمامی دستگاه‌های اجرایی در این سامانه بارگذاری شود که تاکنون اطلاعات ۲۵ دستگاه وارد شده و تمامی سرویس های آنها به صورت آنلاین رصد می شود.
وی اضافه کرد: در مرحله سوم نیز ارزیابی امنیتی دستگاه های اجرایی(تست نفوذ)‌ در قالب مانورهای سایبری و در صورت تمایل آنها، پروژه های ایمن سازی اجرایی خواهد شد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان ادامه داد: تست نفوذ شبکه‌های مهم دستگاه‌های اجرایی استان از ماه آینده آغاز می شود که با تکمیل این فرایند تا ۲ ماه آینده، سیر عملیات راه اندازی فاز دوم(مرحله سوم) نیز به اتمام می رسد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان لرستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today
آخرین خبر لرستان در سروش :
http://sapp.ir/Lorestan.Online
آخرین خبر لرستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157614080C3b49475ad9