مهر/رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان، گفت: در شهرهای زیرمجموعه این دانشگاه ۲۶۰ مورد بیماری سالک طی هشت‌ماهه گذشته سال جاری گزارش‌شده است.
نوید دانایی بعدازظهر شنبه در دیدار با استاندار سمنان به میزبانی دفتر وی، ضمن بیان اینکه در مدت هشت‌ماهه سال قبل ۲۰۹ مورد ابتلا به سالک در شهرهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان مشاهده‌شده است، ابراز کرد: در مدت مشابه سال جاری این تعداد به ۲۶۰ مورد رسیده است.
وی بابیان اینکه این بیماری در سه استان کشور ازجمله سمنان بیشتر از مناطق دیگر دیده می‌شود، ابراز کرد: پشه موجود در تالاب‌ها ناقل این بیماری به یک نوع موش است که سپس مجدداً از طریق نیش پشه به موش حامل این انگل به پشه دوم چرخه آن کامل می‌شود لذا پس از تماس پشه با انسان، این بیماری به انسان منتقل می‌شود.
همراهی کشاورزان با لانه کوبی جوندگان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان بابیان اینکه انجام اقدامات پیشگیری از این بیماری ضرورت دارد، ابراز کرد: دانشگاه علوم پزشکی بیشترین اهتمام را به مبارزه با این بیماری دارد اما باید در نظر داشت به‌واسطه چرخه زیستی انگل این بیماری، هرگاه شاهد ازدیاد حشرات و موش‌ها باشیم این بیماری نیز افزایش می‌یابد.
دانایی بابیان اینکه در هنگام ترسالی و افزایش بارندگی‌ها و درنتیجه افزایش تالاب‌ها، بیماری سالک نیز افزایش می‌یابد، تأکید کرد: لانه کوبی جوندگان یکی از اقدامات مقابله با این بیماری است که از اردیبهشت تا اواسط تیرماه هرسال انجام می‌شود اما همکاری کشاورزان در این امر مورد انتظار است.
وی بابیان اینکه درمان بیماری سالک از طریق تزریق گلو کانتیم و یا انجام سرما درمانی امکان‌پذیر است، بیان کرد: خوشبختانه بیماری سالک در سطح استان سمنان کاملاً تحت کنترل است و به‌هیچ‌وجه جای نگرانی نیست اما به‌هرحال با توجه به‌پیش‌بینی‌های هواشناسی برای سال آینده، لازم است تا در اردیبهشت سال آینده، عملیات لانه کوبی جوندگان به‌صورت جدی‌تر به انجام رسد.‌
علی رضا آشناگر استاندار سمنان نیز در این نشست ضمن بیان اینکه لازم است تا به‌منظور کنترل و درمان بیماری سالک اقدام ویژه‌ای در سطح استان انجام شود، گفت: دانشگاه علوم پزشکی، اقدامات درمانی انجام شده را به مردم اطلاع رسانی کند.
استان سمنان دو دانشگاه علوم پزشکی در سمنان و شاهرود دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c