ایرنا/ معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز گفت: از سه شنبه هفته آینده 28 آبان ماه 98 ثبت نام شهروندان شیرازی اعم از بانوان و مردان آغاز خواهد شد و هیچ محدودیت جنسیتی برای استفاده از دوچرخه های اشتراکی در شیراز وجود ندارد و بانوان نیز می توانند ثبت نام کنند.
مجتبی زوربخش افزود: براساس الگویی که در تهران نیز اجرا شده بانوان نیز می توانند از دوچرخه های اشتراکی اتفاده کنند . همانند آقایان از سه شنبه هفته آینده 28 آبان 98 با استفاده از اپلیکیشن بیدود برای ثبت نام و استفاده از دوچرخه های اشتراکی در شیراز اقدام کنند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز اظهار داشت: مبلغ ثبت نام برای استفاده از دوچرخه های اشتراکی شیراز 20 هزار تومان است که شامل بیمه سرنشین نیز می شود و هیچ محدودیتی برای تعداد ثبت نام کننده نیز وجود ندارد.
وی با بیان اینکه 29 و 30 آبان ماه امسال نشست دو روزه معاونین حمل و نقل و ترافیک کلانشهرهای کشور در شیراز برگزار خواهد شد.گفت: به موازات این نشست از دوچرخه های اشتراکی شیراز نیز رونمایی خواهد شد و بر مبنای آن و در قالب برنامه پنج ساله ،هر سال دو هزار دستگاه دوچرخه جدید به این ناوگان افزوده خواهد شد.
زوربخش ادامه داد: در حال حاضر با 200 دوچرخه این طرح آغاز و تا پایان سال 98 بصورت تدریجی 2 هزار دستگاه دوچرخه به این ناوگان تزریق می شود و در پایان برنامه پنج ساله تعداد دوچرخه های مورد استفاده شهروندان در این طرح به ده هزار دستگاه در شیراز افزایش می یابد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر 26 ایستگاه دوچرخه در شیراز راه اندازی شده و تا پایان سال جاری این تعداد به 57 ایستگاه و تا پایان برنامه پنج ساله به 257 ایستگاه افزایش داده می شود.
وی هزینه تامین هر دستگاه دوچرخه اشتراکی را حدود یک و نیم میلیون تومان عنوان کرد و افزود: این دوچرخه ها نسل چهارمی است و منتسب به یک ایستگاه مشخص نیست و شهروندان می توانند در هر ایستگاهی قفل دوچرخه را باز کنند و در ایستگاهی دیگر در مناطق مختلف شیراز آن را تحویل دهند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در ادامه سخنان خود گفت: این طرح کل شهر شیراز را در بر می گیرد و منحصر به زمان خاصی نیست و در ایام تعطیل و غیر تعطیل در 24 ساعت شبانه روز این دوچرخه ها قابل استفاده است.
وی با بیان اینکه 238 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در شیراز مطالعه شده که براساس برنامه پنج ساله توسعه در این کلانشهر ایجاد خواهد شد،گفت: تاکنون 18 کیلومتر از این مسیر در شیراز ایجاد شده که در سال 99 نیز حدود سی و شش کیلومتر دیگر و در سال 1400 نیز پنجاه کیلومتر مسیر جدید ایجاد خواهد شد.
زوربخش عنوان کرد: این دوچرخه ها مجهز به ردیاب هستند و در سطح و عمق محلات نیز قابل استفاده است و شهروندان می توانند از آنها بهره ببرند.
وی هزینه استفاده از این دوچرخه ها را براساس مصوبه شورا شهرشیراز به ازای هر نیم ساعت هزار و 500 تومان عنوان کرد و افزود: همه سرنشینان و شهروندانی که از این دوچرخه ها استفاده می کنند از بیمه حوادث و بیمه تمام خطرات و تصادف و ... بهره مند هستند و ثبت نام هر شهروند تا 5 سال اعتبار خواهد داشت.
زوربخش با اشاره به انتقادهایی که در خصوص ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری در شیراز ایجاد شده گفت: ایجاد این مسیرها کاری سلیقه ای نبود بلکه وزارت کشور برای همه شهرداری ها این موضوع را تکلیف کرده که تا پایان برنامه ششم توسعه باید سهم دوچرخه در انتقال شهروندان در سفرهای درون شهری به 6 درصد برسد.
وی ادامه داد: براساس تکلیفی که وزارت کشور تعیین کرده و اگر بخواهیم شیراز را بعنوان تنها کلانشهر دارای هوای پاک کشور باقی بماند باید مقطع خیابان کامل شامل پیاده رو،مسیر دوچرخه و محل گذر برای وسایل نقلیه عمومی و در نهایت وسایل شخصی احیا شود که عبور و مرور وسایل و خودروهای شخصی اولویت آخر آن تعیین شده است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913