ایرنا/سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: نفوذ سامانه بارشی جدید، وضعیت جوی این استان را طی روزهای آتی، دستخوش تغییر کرده و احتمال سرما و یخ‌زدگی، دور از انتظار نیست.
رسول همتی افزود: لازم است شهروندان نسبت به یخ‌زدگی لوله‌ها و مخازن آب در معرض هوا و حفاظت از تجهیزات آبیاری تحت فشار، توصیه‌ها و اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرند تا در صورت وقوع سرما و یخبندان، متحمل خسارت نشوند.
وی اظهار داشت: موج ضعیف سامانه بارشی جدید از روز جمعه ۲۴ آبان ماه هوای این استان را تحت ثاثیر قرار داده است و موج اصلی نیز از عصر امروز شنبه ۲۵ آبان ماه در برخی از مناطق زنجان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
همتی با بیان اینکه روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه هفته جاری نیز اغلب مناطق استان تحت تاثیر این سامانه قرار خواهند گرفت، افزود: افت تدریجی دما و آغاز بارش‌های پراکنده، آسمانی ابری و مه‌آلود توام با هوای سرد و وزش بادهای تند از روز شنبه تا اواخر هفته آینده، بارش متناوب باران و برف از عصر شنبه تا سه‌شنبه، بارش برف در مناطق کوهستانی(با احتمال بالای ۹۰ درصد) و در مناطق شهری(با احتمال ۷۰ درصد)، وقوع یخبندان در اغلب مناطق استان و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی استان از پدیده‌های جوی مورد انتظار است.
وی به احتمال وقوع مخاطرات جوی اشاره کرد و تصریح کرد: به علت احتمال بارش نخستین برف پاییزه، در مناطق شهری لغزندگی معابر عمومی و همچنین اختلال در ترددهای‌ برون شهری، انتظار می‌رود.
همتی، توصیه کرد، به دلیل وسعت فعالیت این سامانه و حاکمیت هوای سرد در هفته جاری در نیمه شمالی و غربی کشور، مدیریت توزیع حامل‌های انرژی به ویژه گاز شهری جهت جلوگیری از احتمال افت فشار، حفاظت از تجهیزات آبیاری تحت فشار و پیشگیری از یخ زدگی لوله‌ها و مخازن آب در معرض هوا، بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان، توقف عملیات بتن‌ریزی و تنظیم دمای انبارها، گلخانه‌ها، مراکز دامداری‌ها و مرغداری‌ها، مورد توجه قرار گیرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd