ایرنا/معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: در راستای اجرای قانون شکار و صید و به منظور بهره‌برداری پایدار و خردمندانه گونه‌های پرندگان قابل شکار و صید، صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی در این استان آغاز شد.
مهدی صفی خانی بیان کرد: این پروانه تنها برای شکار در محدوده شکار آزاد صادر شده و افراد دارای پروانه، مجاز به شکار در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع نیستند.
وی با بیان اینکه صدور پروانه تا نیمه اسفند ادامه دارد افزود: افراد دارای پروانه تنها در روزهای پنجشنبه و جمعه به تعداد چهار قطعه پرنده وحشی از گونه های کبک، تیهو، فاخته، قمری و باقرقره مجاز به شکار هستند.
معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: در شهرستان همدان صدور پروانه منوط به حضور متقاضیان در دوره توجیهی مقررات و قوانین شکار و صید است.
صفی خانی ادامه داد: پروانه شکار و صید برای افرادی که دارای پرونده تخلف شکار و صید هستند صادر نمی شود و آنها از این مزایا محروم هستند.
وی گفت: پرندگان با توجه به پایش های صورت گرفته توسط یگان حفاظت محیط زیست و فراوانی پرندگان در طبیعت انتخاب شدند و جامعه هدف صدور مجوز، افراد غیربومی و بیگانه نیستند.
معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: شکار روزانه چهار گونه پرنده، بر اساس فراوانی گونه ها و شمار شکارچیان دارای مجوز در استان در نظر گرفته شده است.
صفی خانی بیان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته با شکار پرنده های وحشی همچون کبک، تیهو، فاخته، قمری و باقرقره تاثیری در جمعیت این گونه وارد نمی شود اما از شکار این پرندگان در دیگر فصل های غیر مجاز به ویژه فصل زاد و ولد جلوگیری می شود.
وی ادامه داد: استان همدان دارای گونه اندمیک(بومی) نیست و تنها گونه میش مرغ در گذشته در همدان وجود داشت که به علت تخریب و تغییر زیستگاه این گونه مشاهده نشده بود که به تازگی گزارش هایی مبنی بر مشاهده این گونه ارائه شده است.
صفی خانی افزود: ۳۱۵ گونه جانوری مهره دار در استان همدان شناسایی شده که ۱۹۳ گونه از این تعداد انواع پرندگان هستند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e