ایرنا/مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل اعلام کرد: امسال در راستای عمل به مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم استان، ۴۱ پرونده مربوط به گندم در شعب تعزیرات حکومتی استان اردبیل تشکیل شد.
علی رحیمی آذر در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان اردبیل گفت: ۲۹ مورد از این پرونده‌ها مربوط به عدم اعلام موجودی انبار، ۱۰ مورد مربوط به عرضه خارج از شبکه و یک مورد نیز مربوط به احتکار بوده است.
وی بیان کرد: با وجود احتمال قاچاق و با کنترل مراجع مرتبط پرونده‌ای در خصوص قاچاق گندم در مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی استان اردبیل تشکیل نشده است.
رحیمی آذر اضافه کرد: قاچاق گندم از مبدا استان اردبیل به استان‌های دیگر و به خارج از کشور نیز گزارش نشده و علاوه بر این گندم جزو کالاهای قاچاق محسوب نمی‌شود.
وی تاکید کرد: مواردی از قبیل عدم اعلام موجودی انبار، احتکار و خرید و فروش خارج از شبکه قابل نظارت جزو تخلفاتی بود که پرونده آنها در شعب تعزیرات حکومتی استان رسیدگی شد.
امسال به علت پایین بودن قیمت اعلام شده توسط دولت برای خرید تضمینی و نیز تفاوت قیمت گندم با خارج از کشور احتمال قاچاق گندم گزارش شد ولی با کنترل مراجع رسیدگی کننده و مسئول در حمل و نقل، گندم تولیدی استان تحت نظارت و مدیریت خرید و فروش و مصرف قرار گرفت.
علی نوبخت مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به خرید تضمینی ۱۹۷ هزار و ۶۹۷ تن گندم در استان در سال جاری از کاهش ۴۵ درصدی میزان گندم خریداری شده استان نسبت به سال گذشته خبر داد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه با رد کاهش سطح زیر کشت گندم استان در سال زراعی گذشته، علت کاهش میزان خرید گندم را کاهش عمومی تولید به علت خشکسالی و نیز پایین بودن نرخ خرید تضمینی اعلام شده توسط دولت عنوان کرد.
نوبخت اژدری متوسط تولید گندم در استان اردبیل طی سال زراعی منتهی به مهر ماه امسال در مزارع دیم را ۹۲۷ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: متوسط این نرخ در سال‌های گذشته ۲.۵ تن بوده است.
وی متوسط تولید گندم در مزارع آبی استان اردبیل در سال زراعی گذشته نیز نیز چهار هزار و ۳۵۵ کیلوگرم ذکر کرد و گفت: این میزان در سال های گذشته بیش از ۴.۵ تن بوده است.
اژدری با اشاره به تولید ۵۱۰ هزار تن گندم در استان اردبیل در سال زراعی گذشته اضافه کرد: حدود ۲۰۰ هزار تن از این محصول توسط مباشران و حدود ۲۶ هزار تن نیز توسط سازمان جهاد کشاورزی به عنوان گندم بذری از تولید کنندگان استان خریداری شد و مابقی محصول نیز توسط خود مردم انبار شده که به تدریج در حال فروش در بازار است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253