ایرنا/مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: طرح ملی جنگل کاری در سطح ۱۴۰ هکتار با مشارکت مردم از ۳۰ آبان ماه تا ۱۵ آذر اجرا می‌شود.
شهامت هدایت افزود: در قالب این طرح ۳۲ هکتار در مشگین شهر، پنج هکتار در نمین، ۹۴ هکتار در گرمی، هفت هکتار در اردبیل و ۲ هکتار در بخش عنبران نمین جنگل کاری و فضای سبز ایجاد می‌شود.
وی بیان کرد: در این مناطق ۸۸ هزار و ۶۰۰ نهال با مشارکت مردم کاشته می شود.
هدایت ادامه داد: سال گذشته ۲ میلیون و ۱۰۰ هکتار جنگل کاری در استان انجام شد و امسال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نهال تولید شده که تا سال ۹۹ این میزان به پنج میلیون نهال خواهد رسید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به اجرای پروژه‌های آبخیزداری در استان افزود: این پروژه ها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با صرف ۲۷۰ میلیارد ریال در ۲۶ حوزه آبخیز این استان در حال اجراست.
هدایت گفت: این برنامه‌های آبخیزداری شامل اقدامات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی آموزش، ترویج و جلب مشارکت‌های مردمی و تسهیل‌گری اجرای پروژه و اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی و گشت، حفاظت و مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی و مستندسازی است.
او با اشاره به شاخص‌های انتخاب حوزه‌ها به منظور اجرای پروژه‌های آبخیزداری در استان اردبیل افزود: این حوزه‌ها براساس شاخص‌های فرسایش خاک، وقوع سیلاب، وضعیت کم‌آبی و خشکسالی مناطق هدف و تامین آب آبخوان‌ها انتخاب می‌شوند.
وی اجرای عملیات بیولوژیک، اقدامات مقابله با ریزگردها و منابع آب زراعی و بالا بودن میزان رسوب و فرسایش در حوزه‌ها را از دیگر شاخص‌هایی دانست که در انتخاب حوزه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل همچنین اجرای پروژه‌های آبخیزداری در برخی از مناطق به منظور کنترل سیل، میزان مشارکت مردم مناطق و تقویت پوشش گیاهی اعم از مرتعی و جنگی را از دیگر شاخص‌ها در انتخاب حوزه ذکر کرد.
هدایت درباره عملیات بذرکاری، بذرپاشی و کپه کاری در استان افزود: این عملیات در سطح ۳ هزار و ۶۹۰ هکتار با مشارکت مردم اجرا شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253