ایرنا/مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: سدهای استان آماده مهار سیلاب های احتمالی هستند.
وحید خرمی اظهار داشت: گنجایش سد آیت الله بهجت شهر بیجار ۱۰۵ میلیون متر مکعب است که تاکنون، ۸۰ درصد ظرفیت سد پر شده و ۲۰ در صد ظرفیت آن نیز برای کنترل سیلاب های احتمالی خالی است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر، حجم مخزن سد سفیدرود ۴۷۹ میلیون متر مکعب است که نسبت به ۲۷۰ میلیون متر مکعبی ذخیره سد در سال گذشته در این بازه زمانی افزایش ۷۷ درصدی حجم آب ذخیره شده را نشان می دهد.
وی با اشاره اینکه در حال حاضر ورودی سد سفیدرود ۴۱ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن نیر شش متر مکعب بر ثانیه است، افزود: در حال حاضر به منظور پیشگیری از سیلاب احتمالی ۵۴ درصد ظرفیت سد سفیدرود خالی است.
خرمی با اشاره به نقش مهم سد بیان کرد: حجم آب ذخیره شده پشت مخزن سد آیت الله بهجت ۸۲ میلیون متر مکعب است که دبی ورودی ۱۸ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آب ۶.۶ دهم متر مکعب بر ثانیه است که قبل از سیلاب های اخیر خروجی آب چهار و شش دهم متر مکعب بر ثانیه بوده که برای کنترل سیلاب دو متر مکعب بر ثانیه به عدد خروجی افزوده شده است.
وی با اشاره به اینکه از شروع بارش ها از بیست و سوم تا بیست و هفتم آبان‌ماه جاری شاهد بارش متوسط 81 و شش دهم میلی متری باران در گیلان بوده ایم، گفت: بیشترین این بارش ها به ترتیب در قلعه رودخان، رضوانشهر و ماسال با میزان، ۱۹۴، ۱۷۶ و ۱۶۰ میلی متر گزارش شده که در ارتفاعات اسپیلی دیلمان در منطقه شرق گیلان نیز ۵۰ سانتی متر برف باریده است.
خرمی گفت: به برکت بارش های اخیر در حال حاضر ۸۰ درصد ظرفیت مخزن سد پر آب شده است و بر اساس الگوهای بارش پیش بینی می شود برای اولین بار از زمان احداث سد آیت الله بهجت تاکنون، در ماه های آتی شاهد سرریز سد آیت الله بهجت شهر بیجار باشیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today
آخرین خبر گیلان در سروش :
http://sapp.ir/Gilan.Online
آخرین خبر گیلان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160694272Cde52459bc0