ایرنا/رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرمدره گفت: شکارچی غیرمجاز پرنده از سوی قاضی پرونده به ارایه خدمات عمومی رایگان محکوم شد.
توکل سلیمانی افزود: این شکارچی متخلف جمعه ۱۵ آذر ماه با استفاده از سلاح شکاری ساچمه زنی اقدام به شکار یک قطعه پرنده کرم‌خوار ابیا کرده بود که از سوی محیط‌بانان دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل شد تا مورد اعمال قانون قرار گیرد.
وی با بیان اینکه این شکارچی غیرمجاز، طبق رای و نظر قاضی باید به مدت سه ماه زیر نظر محیط زیست، خدمات عمومی از قبیل پاکسازی و رفت و روب معابر، انجام دهد، اظهار داشت: محکومیت شکارچیان خاطی به ارایه خدمات عمومی، جنبه بازدارنده دارد و در حمایت و حفاظت از محیط زیست نیز بسیار موثر است.
سلیمانی خاطرنشان کرد: این شکارچی متخلف دستگیر شده به خاطر ضرر و زیان وارده به طبیعت و حیات وحش از سوی محیط زیست زنجان به پرداخت یک میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد و آن را به حساب این سازمان واریز کرد.
وی با بیان اینکه پروانه شکار این شکارچی بومی به‌علت شکار غیرمجاز این پرنده، باطل و سلاح شکاری متعلق به وی نیز توقیف شد افزود: ابیا، جزو پرندگان حمایت شده است و در حلال گوشت بودن این پرنده کرم خوار نیز شبهه وجود دارد و از پرندگان فصلی این منطقه بوده و بطور معمول در پائیز و زمستان مشاهده می‌شود.
سلیمانی تصریح کرد: ابیا پرنده‌ای خشک‌زی، جنگلی و نسبتا تک‌زی به طول ۳۴ سانتیمتر و پوشیده از پرهای سیاه و قهوه‌ای رنگ است که قابلیت همرنگ شدن با محیط و پنهان شدن در میان بوته‌ها را دارد.
وی افزود: تشخیص ابیا در طبیعت به علت همرنگی با برگ‌های خشک و کم تحرکی، مشکل است و تنها پرنده‌ای است که چشمانش قابلیت دید ۳۶۰ درجه را دارد و زیرکی این پرنده در شکار تحسین برانگیز است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd

منبع : ایرنا