آخرین خبر/ مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی برای بررسی ادامه روند پرونده ثبت جهانی شیراز، وارد این شهر می‌شوند.
مصیب امیری اظهار کرد: ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی ۲۵ آذر ماه امسال به منظور بازدید سه روزه از فعالیت هنرمندان و کارگاه‌های صنایع دستی و بررسی ادامه روند پرونده ثبت جهانی شیراز، وارد این شهر می‌شوند.
او با اشاره به اینکه انتخاب شهر‌ها و روستا‌های ملی و جهانی در معرفی و توسعه و ترویج صنایع دستی آن منطقه تاثیر بسزایی دارد افزود: پارسال غاده هیجاوی رئیس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه و ارزیاب شورای جهانی صنایع دستی، در سفر به شیراز، بازدیدی از برخی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی داشت و با توجه به تنوع تولید محصولات و صنایع دستی در این شهر، بر ثبت شیراز در فهرست شهر‌های جهانی صنایع دستی تاکید کرد.
این مقام مسئول اضافه کرد: شهر شیراز خاستگاه هنر‌های سنتی، چون خاتم، کاشی هفت رنگ و قلم زنی است و دیگر هنر‌های دست ساز این شهر نیز همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شهرت ملی وجهانی دارند و همین ظرفیت‌ها دلیل بر تهیه و تکمیل پرونده شیراز برای ثبت در شورای جهانی صنایع دستی شد.
امیری گفت: هم اکنون در شهر شیراز بیش از ۸۰ رشته صنایع دستی فعال است که قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارند و قطعا محقق شدن این امر، منجر به جلب توجه مخاطبان و رشد سطح کیفی محصولات، افزایش فروش و ارزآوری بیشتر، رفع بیکاری، ارتقا زیرساخت‌های تولیدی و توجه بیش از پیش به حوزه آموزش می‌شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس تصریح کرد: در حال حاضر شیراز دارای ۲۰ هزار صنعتگر و هنرمند است و تاکنون ۱۳ هزار پروانه تولید انفرادی و کارگاهی برای آن‌ها صادر شده است.
بنا بر اعلام نتایج سومین شورای راهبردی انتخاب شهر‌ها و روستا‌های ملی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۸، شیراز به عنوان شهر ملی صنایع دستی به ثبت رسید و در صورت تایید مراحل ثبت توسط ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی تا آخر امسال شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی می‌شود.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913