ایرنا/ رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان لالی گفت: اثر فرهنگی و تاریخی "چهارطاقی دره‎بوری" شهرستان لالی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

کوروش هاشمی‎فرد، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان لالی در این باره اظهار داشت: در راستای اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساس‎نامه این سازمان مصوب سال ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، اثر فرهنگی و تاریخی "چهارطاقی دره‎بوری" از شهرستان لالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
او با بیان این‎که چهارطاقی دره‎بوری با شماره ۳۲۵۰۴ ثبت شده است افزود: این اثر تاریخی در منطقه آب جاز و در شرق روستای دره‎بوری و درکنار ایلراه شوکل به گریوه در ۲۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان لالی واقع شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لالی تصریح کرد: باتوجه به شیوه معماری اثر، وضع موجود قابل مقایسه با بناهای مذهبی دوره ساسانی است که کاربری آتشکده و جایگاهی خاص در آن دوره را داشته‎اند.
او با اشاره به این‎که در دوره‎های بعد مرمت و بازسازی‎های زیادی روی این اثر انجام شده است افزود: در ساخت بنا از مصالح بوم‎آورد سنگ و ملات گچ و مخلوط آهک استفاده شده است.
هاشمی‎فرد در ادامه به ویژگی‎های این اثر اشاره و عنوان کرد: اثر دارای پلان مربع با یک اتاق در مرکز و چهار ورودی است که روی ورودی‎ها طاق تعبیه شده که در قسمت شمالی اثر به یک دالان طواف یا خروجی منتهی می‎شود.
او اضافه کرد: تزئینات گچ‎بری در فیلپوش‎های زیر سقف و دیگر سطوح داخلی دیوارها به چشم می‎خورد و سقف اثر بصورت مدور روی پلان مربع بنا شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لالی خاطرنشان کرد: با ثبت چهار طاقی دره بوری، این اثر در حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی قرار گرفته است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‎های اسلامی، تعزیرات و مجازات‎های بازدارنده، جرم محسوب می‎شود و مرتکب، مشمول مجازات‎های قانونی خواهد شد؛ ضمن این‎که مرمت و بازسازی اثر تنها باتایید و نظارت وزارتخانه ممکن خواهد بود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today
آخرین خبر خوزستان در سروش :
http://sapp.ir/Khouzestan.Online
آخرین خبر خوزستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157941760C42c3485335