خبرآنلاین/ رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از مشاهده نشدن موردی از کروناویروس مرس که اخیرا که در جنوب شرقی آسیا بویژه در چین دیده شده، در ایران خبر داد.

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هفته‌های گذشته به علت طغیان کروناویروس مرس در چنین تعدادی از افراد (حدود ۴۴۰ نفر) مبتلا شده و حدود ۹ نفر نیز به علت وخامت حال و نارسایی تنفسی جان خود را در این کشور از دست دادند.
رئیس اداره مراقبت از بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: کروناویروس مرس بین انسان و حیوان مشترک است و معمولا از حیوان به انسان منتقل می‌شود. این بیماری یک عفونت حاد تنفسی است که با تب، سرفه، تنگی نفس، درد بدن و علایم گوارشی مانند تهوع، اسهال و شکم درد نیز ممکن است دیده شود. بیماری‌های تنفسی می‌توانند دستگاه تنفسی فوقانی (بینی، سینوس، حلق و حنجره) یا دستگاه تنفسی تحتانی (برونش و نسج ریه) را درگیر کنند. کرونا ویروس می‌تواند بیماری خفیف را ایجاد کند اما اگر این عفونت به نسخ ریه برسد می تواند باعث نارسایی حاد تنفسی شده و در موارد مرگ‌آور باشد.
وی گفت: اکنون با توجه به اینکه ترددهای هوایی مستقیم از ایران به چین از فرودگاه امام خمینی(ره) انجام می‌شود، تیم پایگاه مراقبت مرزی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این فرودگاه مستقر شده و مراقبت فعال برای بیماریابی کسانی که از چین وارد ایران می‌شوند و آموزش به کسانی که از ایران به چین یا آسیای جنوب شرقی می روند، انجام می‌شود.
عرفانی افزود: در سایر مبادی مرزی زمینی (ریلی و جاده ای) و دریایی و مرزهای هوایی که ممکن است غیرمستقیم به جنوب شرقی آسیا تردد و مسافرت باشد نیز تمهیدات لازم برای مراقبت فعال اندیشیده شده است تا از بروز این بیماری در کشور پیشگیری شود.
رئیس اداره مراقبت از بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در ایران طی سالهای گذشته موارد معدودی از کرونا ویروس مرس در کشور دیده شده اما تاکنون طغیان این بیماری را در کشور نداشته‌ایم. مواردی که در کشور بوده نیز به موقع شناسایی و درمان شده است. در هفته‌های اخیر و از اول امسال که این بیماری در چین دیده شده نیز موردی از این بیماری را در کشور نداشته‌ایم.
وی گفت: اگر یک بیماری در دنیا بسیار شایع شود به نحوی که نگرانی بین‌المللی ایجاد کند، سازمان بهداشت جهانی نگرانی بین المللی اعلام می‌کند، تاکنون در مورد بیماری کروناویروس مرس چنین هشداری داده نشده است. در کشور ایران برای مراقبت‌های پیشگیرانه، پایگاه‌های مراقبت مرزی فعال شده است اما اکنون جای نگرانی نیست و موردی از این بیماری را در کشور نداریم.