ایرنا/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۰ هزار و ۷۰۰ متر از رودخانه‌های استان در مناطق مختف لایروبی شده است.

کامران خرم، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان امسال ۲۱ هزار و ۷۰۰ متر دیگر از رودخانه‌های استان لایروبی خواهد شد.
وی اضافه کرد: امسال با جذب اعتبارات ناشی از خسارت سیل و دیگر منابع اعتباری از ۱۴ پروژه اجرایی در دست اقدام حدود هشت طرح لایروبی و از ۲۰ پروژه مطالعاتی چهار طرح برای انجام مطالعات لایروبی تعریف شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان از لایروبی بیش از ۵۰۰ متر رودخانه قشلاق سنندج در بازه پل جدید قشلاق تا پل گریزه خبر داد و افزود: امسال رودخانه گاورود سنندج در محل ایستگاه­ پمپاژ سنگ سفید و سمیران به طول یک کیلومتر لایروبی شد.
خرم یادآور شد: عملیات لایروبی رودخانه علی‌­آباد شیلان سنندج به طول ۲۰۰ متر، رودخانه بیار در بازه شهری کامیاران به طول ۲ کیلومتر و رودخانه زرینجوب و شیروانه به طول ۲ کیلومتر نیز صورت گرفت.
لایروبی و پاکسازی ۵.۵ کیلومتر رودخانه خلیفه‌­آباد و قزل اوزن در دیواندره، رودخانه‌­های خورخوره و آدینان سقز به طول ۶.۵ کیلومتر و رودخانه فصلی تازه­‌آباد سقز و حومه روستای باغچله به طول سه کیلومتر، از دیگر اقداماتی است که خرم به آن اشاره کرد.
وی اضافه کرد: در برخی مواقع با وجود لایروبی کردن رودخانه‌ها، حجم آبی که در بستر رودخانه‌ها جریان دارد بیشتر بوده و به بیرون سرایت می‌کند، بنابراین احداث حوضچه‌های ذخیره‌ای در بالادست از تمهیدات اساسی است که باید در این خصوص اندیشیده شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و شناسایی نقاط حادثه خیز، لایروبی رودخانه قشلاق به طول ۲ کیلومتر(از محل پل قدیم قشلاق تا تصفیه خانه فاضلاب سنندج)، رودخانه نمشیر بانه در محل روستای رشکی به طول ۴.۵ کیلومتر و رودخانه گاورود سنندج به طول ۹.۲ در دستور کار قرار دارد.
خرم افزود: لایروبی رودخانه‌های حسین آباد سنندج و گامیشگای بیجار هرکدام به طول ۲ کیلومتر و رودخانه‌های فصلی دزلی و دره‌کی سروآباد به طول چهار کیلومتر تا آخر امسال در دستور کار این شرکت است.
وی اظهار داشت: از محل اعتبارات جبران خسارت سیل بابت لایروبی و ساماندهی رودخانه حدود ۸۰ میلیارد ریال مصوب شده که ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34