فارس/ معاون بهداشتی علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد به برخی از شبهه‌ها و شایعات در مورد کرونا پاسخ داد.

محمدمهدی بانشی، معاون بهداشتی علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: کرونا بیماری ویروسی است و جهانی می‌شود و قطعا همه کشورهای جهان درگیر می‌شوند و ما هم که مراوده تنگانگ با چین داشتیم پیش بینی ورود آن را داشتیم علی‌رغم این که اقدامات لازم انجام شد و همین که الان کشور بیست و پنجم هستیم که ویروس وارد شده نشان دهنده این است که خوب عمل کرده‌ایم.
وی گفت: سازمان جهانی بهداشت هم اکنون در سردرگمی است هر چند روش پیشگیری را نمی‌دانستیم ولی اکنون حداقل تجربیات را از این ۲۶ کشور که جلوتر از ما دچار شده‌‌اند را داریم.
بانشی گفت: این بیماری را پیش‌بینی می‌کردیم اما از کجا وارد شدن را نمی‌دانستیم بیماری ابهاماتی دارد که تا ۱۴ روز نامشخص است و علامت آن با آنفلوآنزا یکی است که کار را سخت می‌کند.
وی افزود: البته یکی از بیماری‌هایی است که قد ت سرایت بالایی دارد و البته کمترین کشندگی را دارد و ۸۰ درصد اتوماتیک‌وار خوب می‌شود اما بار روانی دارد، از آنفلوآنزا خیلی میزان کشندگی کمتری دارد و تنها ۲ درصد افراد در معرض خطر بیشتری هستند که یکی از افراد چاق و دیگری زنان باردار هستند و آن‌هایی که هر گونه بیماری خاص و با سن بالا دارند نیز در معرض خطر هستند.
بانشی گفت: در استان کارهای خوبی کردیم مخصوصا در آنفلوانزا که معتقد بودم باید جشنی برای ریشه‌کنی آن به پا می‌کردیم و امیدوارم جشن پایان کرونا را هم بگیریم.
وی گفت: در استان ما هم قطعا وارد می‌شود که اول از همه باید بار روانی از روی دوش مردم برداشته شود این بیماری یک معضل اساسی دارد که اگر قطرات آن بریزد تا ۹ روز می‌تواند زنده بماند و یکی از راه‌های اصلی ارتباط دست دادن است.
بانشی افزود: در این بیماری یکی از کلیدی‌ترین راه ها این است که ارتباطات دستی را اول از همه قطع کنیم و شستن مداوم دست‌ها را فراموش نکنیم که با آب و صابون معمولی کفایت می‌کند.
وی گفت: روبوسی کردن را باید کاهش دهیم و تجمع در محافل سر بسته را نداشته باشیم و هر جا مراسمی هست که نیاز به جمع شدن دارد را کم کنیم.
بانشی تاکید کرد: یکی از موارد خیلی مهم قلیان‌ها هستند اگر در یک قلیان سرا یک قلیان آماده بیماری شود روزی ۹۰ نفر آلوده می‌شوند که قرار شد به شدت در استان جمع شوند باید این ۲۵۰ مرکز قلیان در استان تعطیل شود که البته بهداشت به تنهایی زورش نمی‌رسد.
وی در خصوص بیمارستان شهید جلیل هم توضیح داد که ما از 8 بهمن کار خوبی انجام دادیم و پیش از خیلی از استان‌ها این بیمارستان را جهت این کار تخلیه کردیم تا اگر موردی بود به این بیمارستان انتقال داده شوند اما برعکس از کار خوب ما چیز دیگری در فضای مسموم و آلوده مجازی ساختند و این کار خوب و پیشگیرانه را زیر سؤال بردند.
وی گفت: کار بدی نکردیم اگر یک فرد مشکوک را با لباس خاص به بیمارستان فرستادیم چرا که می‌خواستیم پیشگیری کنیم اما در فضای مجازی به گونه‌ای دیگر خبر آن منعکس شد که برای مردم بار روانی دارد.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277