باشگاه خبرنگاران/ مسئول مبارزه با بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی ایلام گفت: نیوکاسل ۳۰ درصد طیور مرغداری‌های ایلام را تلف کرد

شهرام باسامی مسئول مبارزه با بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی ایلام گفت: ۲۰ تا ۳۰ درصد طیور برخی از مرغداری‌های استان در سه ماهه اخیر امسال تاکنون به علت ابتلا به بیماری نیوکاسل تلف شده اند.
وی افزود: این مقدار تلفات در چهار کانون مرغداری شناسایی شده استان ایلام گزارش و ثبت شده است.
باسامی اضافه کرد: این تعداد تلفات و کانون‌های بروز این بیماری توسط صاحبان مرغداری‌ها در ماه‌های اخیر به دامپزشکی استان ایلام اطلاع داده شده است.
وی ادامه داد: نیوکاسل به عنوان یک بیماری بومی در صورتی که مورد بی توجهی مرغداران قرار بگیرد می‌تواند تلفات و خسارات جبران ناپذیری را در واحد‌های مرغداری‌ها برجای بگذارد.
باسامی تاکید کرد: بیماری نیوکاسل ۶۰ تا ۶۵ درصد در میزان مرگ و میر طیور واحد‌های صنعتی نقش دارد.
وی عدم رعایت بهداشت در محل مرغداری یا انبار دان و خوراک طیور، مشکل در تغذیه، شکست واکسیناسیون (انجام ناصحیح مایه کوبی)، داشتن بیماری‌های زمینه‌ای سرکوب کننده ایمنی بدن، ابتلا به مسمومیت‌های خفیف را از جمله راه‌های ابتلای مرغ‌ها به بیماری نیوکاسل دانست.
باسامی افزود: برای جلوگیری از بروز این بیماری مرغداران باید واکسیناسیون طیور خود را در طول دوره‌های ۴۵ تا ۵۰ روزه رشد طیور به طور متوالی و حداقل پنج بار انجام دهند.
وی گفت: مرغداران باید واکسیناسیون پرندگان خود را به صورت قطره‌های چشمی، اسپری، تزریقی، آشامیدنی (با آب بهداشتی و تصفیه شده و فاقد کلر و مواد اضافی) و خوراکی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را به دفعات در طول دوره رشد طیور انجام دهند.
مسئول مبارزه با بیماری‌های طیور و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی ایلام با بیان اینکه پرندگان آزاد پرواز اهلی و وحشی نظیر کبوتر‌های خانگی، گنجشک، یاکریم و قمری می‌توانند مخزن انتشار ویروس بیماری نیوکاسل باشند، به صاحبان مرغداری‌ها توصیه کرد تا از نزدیک شدن این پرندگان به انبار دان و خوراک و یا محیط نگهداری طیور جلوگیری کنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a