فارس/ فرمانده انتظامی استان مرکزی گفت: در عملیات پانجیات 12، پلیس فتا استان با پی جویی بیش از 489 پرونده موفق به شناسایی 8 نفر توزیع کننده اینترنتی دارو‌های غیر مجاز در سطح شدند.

سردار حسن مفخمی شهرستانی، فرمانده انتظامی استان مرکزی اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در یک برنامه‌ریزی جهانی، عملیات پانجیای 12 باهدف اطلاع‌رسانی و هشدار به آحاد جامعه در خصوص مخاطرات خرید اینترنتی اقلام و تجهیزات پزشکی، شناسایی فعالیت‌های سایبری غیرقانونی در حوزه توزیع غیرمجاز دارو و مسدودسازی تراکنش‌ها و دستگاه‌های پرداخت مورداستفاده این دسته از مجرمان در اسفندماه اجرایی شد.
وی ادامه داد: این عملیات تخصصی با محوریت پلیس فتا و با همکاری دیگر پلیس‌های تخصصی و هم‌زمان با پلیس‌های سایبری دیگر کشورها و مشارکت پلیس اینترپل اجرا شد که با توجه به رویکرد تخصصی پلیس فتا استان، نتایج مطلوبی در برخورد با فعالان سایبری غیرمجاز دارو در مدت زمانی اجرای این عملیات به دست آمد.
فرمانده انتظامی استان مرکزی ادامه داد: در این عملیات پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان موفق به شناسایی و رصد 489 وب‌سایت و لینک مبتنی بر وب‌سایت‌های داخلی شدند که درنتیجه آن 258 نفر از فعالان غیرقانونی تبلیغ و فروش دارو و تجهیزات پزشکی در سطح کشور شناسایی و مراحل قانونی برخورد قضائی با آنان در دستور کار قرار گرفت.
مفخمی شهرستانی خاطرنشان کرد: از این تعداد افراد شناسایی‌شده، تعداد 8 نفر در سطح استان مرکزی فعالیت داشتند که با هماهنگی انجام‌شده با مراجع قضائی، این افراد شناسایی و در عملیات دستگیری این آن‌ها مقدار 100 میلیون ریال انواع داروی غیرمجاز کشف شد.
فرمانده انتظامی استان مرکزی ادامه داد: طی پایش های تخصصی کارشناسان پلیس فتا، بیشترین بسترهای مورداستفاده مجرمان شناسایی‌شده در عرصه تبلیغ و عرضه غیرمجاز اینترنتی دارو در شبکه‌های اینستاگرام و تلگرام فعالیت داشته‌اند.
وی در ادامه به شهروندان توصیه کرد که خدمات پزشکی را تنها از مراکز درمانی، پزشکان و بیمارستان‌های معتبر دریافت کرده و نیاز‌های دارویی و پزشکی خود را از داروخانه‌های رسمی تهیه کنند.
این مقام ارشد انتظامی در استان مرکزی خاطرنشان کرد: چرخه تولید و توزیع و عرضه دارو در تمام دنیا و کشور ما یک چرخه حساس و با نظارت کامل است و به همین دلیل افراد به‌منظور پیشگیری از خسارت‌های مالی و آسیب‌های جدی به‌سلامت خود به تبلیغات فریبنده در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی یا پیامک‌ها توجه نداشته باشند.
فرمانده انتظامی استان مرکزی با تأکید بر استمرار طرح‌های امنیت بخشی سایبری پلیس استان افزود: لازم است شهروندان در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک در حوزه فضای مجازی، موضوع را برای بررسی تخصصی از طریق لینک تماس‌های مردمی سایت پلیس فتا به کارشناسان این پلیس اعلام کنند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f