گیل خبر/ بعد از چهار روز افزایش قابل توجه مبتلایان در گیلان نسبت به استان قم، این استان در رده چهارم بیماران مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفت.

گیلان از 29 اسفند 98 تا 3 فروردین 99 به ترتیب 73، 99، 57 و 38 مبتلا را به طور رسمی ثبت کرده است. اما در قم این آمار 31، 36، 20 و 17 نفر بوده است. تعداد مبتلایان سوم فروردین طبق آمار رسمی وزارت بهداشت در استان قم 1178 و در استان گیلان 1191 نفر است. استان‌های تهران، اصفهان و مازندران در رده‌های اول تا سوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارند.
این که چه عواملی منجر به افزایش بیماران در گیلان شده است از سوی مقامات رسمی اعلام نشده است.
پیش از این مقامات دولتی از کنترل پیک کرونا در استان گیلان خبر داده بودند، حتی رئیس جمهور نیز طی گفت‌وگو با رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرده بود که 20 درصد تخت‌های بیمارستانی در گیلان خالی است.
هنوز میزان فوتی‌های کرونا به تفکیک استانی اعلام نشده است ولی در مجموع سراسری با احتساب 1685 فوتی در میان 21638 نفر (تا روز سوم فروردین)، حدود هفت درصد مبتلایان کرونا در کشور دارفانی را وداع گفته‌اند، در این صورت می‌توان به صورت تقریبی اعلام کرد که از نظر آمار رسمی میزان فوتی‌های کرونا در استان گیلان کمتر از 100 نفر است، در این میان چند نفر از کادر درمانی استان نیز در میان فوت‌شدگان کرونا قرار دارند.
از روز گذشته استاندار گیلان اعلام کرده است مراکز خرید بزرگ، پاساژها، قهوه‌خانه‌ها، چایخانه‌ها، قلیان‌سراها، باشگاه‌های ورزشی، استخرها، بازارهای هفتگی، بازارچه‌ها و بازارهای سرپوشیده سنتی تا پایان روز 13 فروردین ماه تعطیل است.
همچنین میزان تردد مسافران به استان گیلان 70 درصد کاهش پیدا کرده است، البته بعد از پایان تعطیلات پنج روزه باز هم باید شاهد حضور تعداد زیادی از کارمندان سر کارهای خود باشیم.
این که محدودیت‌های جدید منجر به کاهش مبتلایان به ویروس کرونا خواهد شد هنوز نامعلوم است، اما آن چه در حال حاضر معلوم است این است که شرایط با گذر استان گیلان از قم بسیار خطرناک به نظر می‌رسد با این اوصاف باید بر اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا مانند بستن مجتمع‌های تجاری و اصناف غیر ضروری و همچنین نحوه کنترل ورود مسافران به گیلان توجه و تاکید بیشتری کرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today
آخرین خبر گیلان در سروش :
http://sapp.ir/Gilan.Online
آخرین خبر گیلان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160694272Cde52459bc0