ایرنا/ مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین سامانه بارشی سال جدید از عصر دیروز در منطقه آغاز شده و تا صبح امروز یکشنبه از حدود ۴۰ نقطه این استان بارندگی گزارش شده است.

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: فعالیت این سامانه حداقل در ۱۰ شهرستان سیستان و بلوچستان شامل شهرستان‌های نیکشهر، قصرقند، ایرانشهر، چابهار، کنارک، خاش، راسک، بمپور، دلگان و سیب سوران آغاز شده است.
وی ادامه داد: بیشترین بارندگی تا صبح امروز از ایستگاه‌های بارانسنجی«توتان» نیکشهر و «ساربوک» قصرقند با ۲۰، «چانف» نیکشهر ۱۶،«هلنچکان» نیکشهر ۱۴، «کشیک» و «دستگرد» نیشکهر ۱۳، «هیچان» نیکشهر، «زرآباد» کنارک و شهر نیکشهر ۱۰ میلیمتر گزارش شده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: هم‌اینک بارش باران و رگبار در شهرهای ایرانشهر، راسک، نیکشهر و مهرستان در حال باریدن است و انتظار می‌رود به تدریج بارش‌ها در سایر نواحی جنوبی و مرکزی استان نیز ادامه یابد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی رگبار و رعدوبرق، بادشدید و گردوخاک تا فردا شب در سیستان و بلوچستان ادامه دارد به طوری که تا صبح فردا بارش در ارتفاعات مرکزی، مناطق جنوبی، سواحل و فردا در ارتفاعات مرکزی استان شدید پیش‌بینی می‌شود.
حیدری جاری شدن رواناب، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی را محتمل دانست و گفت: با توجه به شاخص‌های همرفت احتمال برخورد صاعقه و بارش تگرگ نیز وجود دارد.
وی افزود: با توجه به وزش باد شدید در سیستان و بلوچستان، خیزش گردوخاک و کاهش دید در محورهای مواصلاتی به سمت کرمان، شمال استان و خراسان جنوبی روی خواهد داد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: توصیه می‌شود از رفتن به ارتفاعات، تردد در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها خودداری و در ترددهای جادهای و دریایی احتیاط شود.
وی با اشاره به آغاز وزش باد در نواحی مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان ادامه داد: فردا بر شدت وزش باد افزوده می‌شود و در زاهدان و برخی نقاط نواحی مرکزی و نوار غربی کاهش شدید دید و طوفان گرد و خاک رخ خواهد داد.
حیدری گفت: وزش باد شدید، رگبار و رعدوبرق تا فردا بر روی دریای عمان و سواحل سیستان و بلوچستان ادامه خواهد داشت و تا روز سه شنبه دریا مواج و متلاطم پیش‌بینی می‌شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c