ایرنا/ رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: شمار فوتی‌های مربوط به بیماری کرونا که با علائم حاد تنفسی به بیمارستان های سطح استان مراجعه کرده و پس از مدتی جان باختند به ۲۵ نفر افزایش یافت.

پرویز قزلباش، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان اظهار کرد: در زمان حاضر بیماری کرونا در این استان سیر صعودی با یک شیب ملایم دارد که نسبت به روزهای گذشته میزان بستری بیماران در بیمارستان های استان با عدد ثابتی، افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: در واقع میزان بستری روزانه بیماران کرونایی این استان چندان تفاوتی نکرده، اما به دلیل آنکه این افراد به مدت ۶ روز در مراکز درمانی بستری هستند، بطور طبیعی و تدریجی یک وضعیت تجمعی وجود دارد.
این مسؤول ادامه داد: هم اکنون ۳۵۴ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که به طور میانگین در روز ۳۵ الی ۴۵ نفر در این مراکز درمانی بستری می شوند که حداقل پنج تا ۶ روز تحت مراقبت های لازم قرار می گیرند.
قزلباش افزود:سیر ابتلا به بیماری همچنان در این استان ادامه دارد که در مجموع از آغاز شیوع بیماری کرونا تاکنون هزار و ۱۴۱ نفر بصورت تجمعی در بیمارستان ها بستری شدند که با افزوده شدن ۲۸ مورد جدید طی روز گذشته شمار بیماران مثبت در استان به ۳۹۴ نفر رسیده است.
وی اظهار داشت: خوشبختانه از مجموع بیماران بستری شده کرونایی در استان ۷۸۹ نفر به دلایل مختلفی ترخیص شدند و اینکه افرادی از استان های مختلف و یا کارکنانی که در استان های دیگر مشغول بکار بودند به این استان برگشته اند تا چه میزان در افزایش شمار بیماران تاثیر خواهد داشت، این مهم طی روزهای آینده خود را نشان خواهد داد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: هر چقدر بتوان زنجیره انتقال بیماری را کنترل کرد به همان میزان در این زمینه موفق خواهیم بود و در این میان طی چند روز گذشته ۶ هزارو ۳۰۸ نفر به استان وارد شده و در قرنطینه قرار گرفته اند.
وی اضافه کرد: در واقع این تعداد مورد شناسایی قرار گرفته اند که بطور عمومی زنجانی های ساکن دیگر مناطق و استان های آلوده را تشکیل می دهند که هم اکنون تحت کنترل قرار دارند که بطور طبیعی در روند افزایش شمار مبتلایان تاثیر خواهد داشت.
قزلباش به وضعیت کنترل ورودی و خروجی شهر زنجان اشاره کرد و افزود: این کار با جدیت در حال انجام است و به این موضوع باید توجه داشت که در روزهای پایانی سال گذشته، بخشی از مردم توصیه های متخصصان امر را جدی نگرفتند و در مکان های پر جمعیت همانند بازار حضور داشتند که بطور قطع در روزهای آینده این رفتار مردم بدون توجه به نکات اعلام شده شیوع بیشتر بیماری را نشان خواهد داد.
وی ادامه داد: بخشی از مردم سفر و یا دید و بازدید نورزوی را انجام دادند که این موارد در کنترل دولت و سیستم مدیریتی نیست هر چند اقدامات سخت گیرانه می تواند موثر باشد که بر اساس سیاست کلی کشوری در استان نیز انجام می شود.
این مسؤول یادآوری کرد: انتظار می رود که با این رفتارها همچنان سیر صعودی بیماری در استان مشهود باشد هر چند به طور مقطعی شیوع بیماری کاهش یابد اما نگرانی وجود دارد که دوباره به شکل دیگری خود را نشان دهد.
وی خاطرنشان کرد: کنترل ورودی ها بر این مبنا است که بدانیم چه کسی وارد این استان می شود تا در صورت مستقر و اقامت با هدف پیگیری احتمالی بیماری اهمیت دارد چرا که در صورت علامت دار شدن اقدامات بعدی انجام گیرد.
به گفته وی، شیوع ویروس کرونا تجربه منحصر به فرد و هشداری است که می تواند طی سال های آتی توسط ویروس دیگر یا عامل بیماری زایی دیگری رخ دهد و در واقع فرصتی برای بشر و آماده سازی برای اتفاقات بعدی و تامین زیر ساخت های مورد نیاز است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd