فارس/ معاون عمرانی استانداری هرمزگان گفت: تمامی سدهای هرمزگان با بارش اخیر سر ریز شده‌اند.

رضا مدرس، معاون عمرانی استانداری هرمزگان اظهار کرد: هر 3 سد مهم استان هرمزگان شامل سد استقلال میناب، سد شمیل و نیان و سد جگین و صدها آب‌بند و آبگیر روستایی در هرمزگان سر ریز شده‌اند و بحمد الله بارش اخیر در بالادست این سدها به حدی بوده که مجبور شدیم برای جلوگیری از بروز خطر، دریچه این سدها را باز کنیم.
وی افزود: در حال حاضر شدت بارش‌ها و وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌های هرمزگان سبب مسدود شدن راه 40 روستا در بشاگرد و 12 روستا در بندرعباس شده است که به تدریج با کاهش بارش‌ها، راه این روستاها نیز بازگشایی خواهد شد.
معاون عمرانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه طغیان رودخانه جگین در بشاگرد سبب قطع ارتباط 40 روستا در بخش گافر و پارامون شهرستان بشاگرد شده است، افزود: تردد به این روستاها با خودروهای سنگین و لودر امکان‌پذیر است اما خودروهای سبک توان عبور از رودخانه جگین را ندارند که البته با کاهش بارش‌ها در بالادست از شدت طغیان رودخانه هر ساعت کاسته می‌شود.
مدرس گفت: برخی روستاهای میناب نیز تحت تأثیر بازگشایی دریچه‌های سد استقلال با طغیان رودخانه و محدودیت در ترددها مواجه هستند که از ساعتی قبل با کاهش میزان سیلاب ورودی به سد استقلال میناب، خروجی سد را نیز کاهش داده‌ایم و به‌تدریج از حجم سیلاب در رودخانه میناب نیز کاسته می‌شود.
وی درباره خسارات سیل در شرق هرمزگان نیز اظهار کرد: 50 خانه مسکونی روستایی در هرمزگان متأثر از سیل آسیب دیده‌اند که عمدتا آبگرفتگی ناشی از طغیان رودخانه‌ها بوده است و هلال احمر به کمک مردم این روستاها رفته است تا در صورت نیاز اسکان اضطراری آنان انجام شود.
معاون عمرانی استانداری هرمزگان بیان کرد: خروجی سد استقلال میناب را در حال حاضر به 1600 مترمکعب در ثانیه کاهش داده‌ایم چون میزان ورودی سیلاب به مخزن سد نیز به حدود 1000 متر مکعب در ثانیه رسیده است.
مدرس درباره وضعیت روستاهای در معرض سیل در بشاگرد نیز گفت: عمده مشکل ما در بشاگرد مسدود شدن راه‌های 40 روستای در محاصره رودخانه جگین است که اکنون تردد به این روستاها با وسایل سنگین ممکن است و خسارتی از این منطقه به منازل مسکونی مردم گزارش نشده است.
وی بیشترین خسارات وارد شده در اثر سیل را به زیرساخت‌های آب شرب میناب و بندرعباس عنوان کرد و بیان داشت: برخی راه‌های روستایی نیز در اثر سیل آسیب دیده‌اند که برآورد دقیق‌تر در این زمینه را تا ساعتی دیگر ارائه خواهیم کرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today
آخرین خبر هرمزگان در سروش :
http://sapp.ir/Hormozgan.Online
آخرین خبر هرمزگان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159907840C378e037121