فارس/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت: تاکنون بیش از ۱۰ نفر از همکاران که عمدتاً پزشک و پرستار هستند، به بیماری کرونا مبتلا شده و خوشبختانه بهبودی یافته‌اند.

رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با ارائه گزارشی اجمالی از وضع کرونا ویروس از اوایل اسفندماه ۹۸ تا چهارم فروردین‌ماه ۹۹ اظهار کرد: تاکنون یک هزار و 205 نفر با علائم عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا به بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود مراجعه سرپایی داشته و ۷۰۵ از آنان بستری شده‌اند.
وی تصریح کرد: پاسخ آزمایش ابتلای ۳۰۶ نفر به ویروس کرونا در شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود مثبت بوده و بیش از ۵۰ درصد از آزمایشات مثبت گزارش شده و نشانگر نمونه‌گیری مناسب و بر اساس استانداردهاست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت: میانگین سنی موارد مبتلا به ویروس کرونا، ۵۹ سال بوده و ۵۵ درصد مبتلایان مرد و ۴۵ درصد زن هستند.
چمن بیان کرد: بیش از ۷۵ درصد از مبتلایان شامل 230 نفر در جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بهبود یافته‌اند.
وی تعداد فوت‌شدگان را ۴۳ نفر اعلام کرد و گفت: میانگین سن فوت‌شدگان، ۷۴ سال بوده در حالی که میانگین سنی فوت‌شدگان کشور تاکنون ۶۴ سال اعلام شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با اشاره به تفکیک جنسی فوت‌شدگان گفت: ۶۳ درصد از این افراد، مرد و ۳۷ درصد زن هستند.
چمن اضافه کرد: ۸۵ درصد فوت‌شدگان بیماری‌های مزمن زمینه‌ای داشتند که شایع‌ترین بیماری‌ها به ترتیب بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی هستند.
وی تصریح کرد: ۴۳ درصد فوت‌شدگان کشور حداقل یک بیماری زمینه‌ای داشته‌اند؛ البته هنوز در میانه دوره همه‌گیری هستیم و باید تحلیل کامل را در پایان دوره ارائه دهیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت: یک تیم قوی از همکاران پژوهشگر با مدیریت معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه هم‌زمان با پایش مداخلات و پیگیری و مراقبت، داده‌ها را با رویکرد پژوهشی گردآوری می‌کنند و به‌زودی نتایج تحقیقات را با جزئیات منتشر خواهیم کرد.
چمن اضافه کرد: تاکنون بیش از 10 نفر از همکاران که عمدتاً پزشک و پرستار هستند، به بیماری کرونا مبتلا شده و خوشبختانه بهبودی یافته‌اند؛ این وضع نشانگر این است که ما جان‌برکف در حال مقابله با این بلای شوم هستیم.
وی تصریح کرد: تمهیدات ما بسیار مناسب بوده و بار مراجعه و بستری خیلی پایین‌تر از توان و ظرفیت موجود بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود یادآور شد: جمعیت زیرپوشش این دانشگاه از کانون‌های شایع اولیه همه‌گیری بوده و در مسیر ارتباطی سایر مناطق آلوده قرار داریم.
چمن گفت: به‌علاوه مراودات فراوان اجتماعی با تهران، قم، مازندران و گلستان وجود دارد. واقع شدن در مسیر ترانزیتی مشهد مقدس و همچنین برگزاری اجتماعات گسترده در پایان بهمن‌ماه تا اوایل اسفندماه ۹۸، شرایط همه‌گیری را برای ما بسیار دشوار کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به درصد جمعیت بالای سالمندان (بالاتر از متوسط کشور) و همچنین بالاتر بودن میزان بیماری‌های مزمن زمینه‌ای (قلب و عروق، دیابت و ...)، درصد گروه‌های پرخطر ما بالاتر از بسیاری از مناطق دیگر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود افزود: تلاش شبانه‌روزی و طاقت‌فرسای همه همکاران و مشارکت آحاد مردم و همه نهادها و سازمان‌ها و انسجام سیاسی و وحدت رویه‌ای که در سطوح مختلف وجود دارد، منجر به کاهش نسبی موارد مراجعه، بستری و ابتلا شده است.
چمن گفت: این در حالی است که در برخی مناطق روند افزایشی مشاهده می‌شود و انتظار می‌رود در منطقه ما با تداوم خودمراقبتی و رعایت توصیه‌های بهداشتی این روند رو به بهبود و امیدبخش استمرار یابد و با قطع زنجیره انتقال شاهد بهبود اوضاع باشیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c