موج رسا/ با فوت تعدادی از بیماران کرونایی بحث دفن این اموات موضوعی است که این روزها مورد بحث است که در ادامه سعی شده ابعاد آن روشن شود.

آداب کفن و دفن اموات یکی از مسائل مورد توجه در کشور های اسلامی است. غسل میت یکی از این واجبات دینی است که باید برای هر میتی انجام شود. متاسفانه به دلیل برخی از ترس های نابجا و کمبود نیروی انسانی در سازمان آرامستان های زنجان این امر در روز های اول بروز این بیماری در کشور و استان انجام نشد و اموات به جای غسل تیمم شده و به خاک سپرده می شدند.
خوشبختانه برخی از طلاب و نیروهای مردمی با اطلاع از این موضوع به صورت خودجوش وارد کار شده و غسل اموات را در بهشت زهرای زنجان در دست گرفتند و این امر برای مردم به قدری ارزشمند شد که حتی طبق برخی از گفته ها در بین نیروهای مردمی از اساتید دانشگاه و پزشکان متخصص تا افراد عادی حضور داشته و سهم خود را در مدیریت بحران ایفا کرده اند و آنچه در این بین غیر قابل چشم پوشی است حضور پر شور طلاب و عالمان دینی است.
حجت الاسلام ابوالفضل نظری اشاره به محدودیت ها و نکات بهداشتی ابلاغ شده از طرف دانشگاه علوم پزشکی به آرامستان های استان، اظهار کرد: آرامستان زنجان به دلیل کمبود نیروی انسانی نمی توانست مسائل بهداشتی را آن طوری که دانشگاه علوم پزشکی در دفن اموات کرونایی اعلام کرده بود رعایت کند.
وی با بیان اینکه دو کادر آقا و دو کادر خانم در بهشت زهرا برای غسل اموات در آرامستان های زنجان در حال ارائه خدمات هستند، ابراز کرد: زیرساخت های عمرانی برای غسل اموات کرونایی وجود دارد اما سایر لوازم بهداشتی مانند پک لباس های مخصوص برای غسل اموات کرونایی در اختیار آرامستان زنجان نیست.
این جهادگر با بیان اینکه نیرو های مردمی با نیت کمک و نه با نیت دخالت در کار غسل اموات کرونایی را به عهده گرفته و تمامی توصیه های بهداشتی ابلاغ شده از طرف دانشگاه علوم پزشکی انجام می شود، تصریح کرد: ناظران شبکه بهداشت و حوزه علمیه بر اجرای صحیح امر نظارت دارند.
وی با اشاره به حضور نخبگان و همراهی نخبگان علمی و دانشگاهی در غسل اموات کرونایی، عنوان کرد: اولین غسل اموات کرونایی به کمک دو طلبه فاضل و یک پزشک متخصص اطفال انجام شد.

اموات کرونایی به صورت شرعی دفن می‌شوند
حجت الاسلام نظری با بیان اینکه اگر تمامی توصیه های بهداشتی را رعایت کنیم غسل اموات کرونایی ترسی ندارد، افزود: اکنون غسل اموات کرونایی با رعایت نکات بهداشتی به صورت شرعی انجام می شود.
وی با بیان اینکه به دلیل عدم تامین امکانات بهداشتی از طرف مسئولین امر اموات قبل از ورود نیروهای مردمی غسل نمی شدند و تیمم صورت می گرفت، عنوان کرد: وقتی می شود غسل داد تیمم باطل است. ما امکان غسل اموات کرونایی را با رعایت نکات بهداشتی نشان دادیم.
او با بیان اینکه برای این امر 2 نفر نیاز است، افزود: به دلیل اینکه این افراد حرفه ای نیستند غسل اموات کرونایی با تعداد افراد بیشتری انجام می شود.
حجت الاسلام نظری با اشاره به غسل امواتی که به دلایل غیر از بیماری کرونا فوت شده اند، عنوان کرد: غسال خانه های اموات غیرکرونایی از اموات کرونایی جدا است و غسال خانه بحران برای غسل اموات کرونایی در نظر گرفته شده است.

هیچ هزینه اضافی دریافت نمی‌شود
حبیب یگانه، شهردار زنجان با اشاره به هزینه های دفن اموات در بهشت زهرا، عنوان کرد: ارائه خدمات آرامستان زنجان نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است و همان هزینه های قبلی برای دفن اموات اخذ می شود.
وی با اشاره به اینکه هیچ هزینه اضافی برای دفن اموات کرونایی اخد نمی شود، افزود: برای دفن اموات کرونایی همان هزینه دفن اموات عادی اخذ می شود.
شهردار زنجان با اشاره به لزوم ارائه خدمات به اموات کرونایی، ابراز کرد: هزینه های مازاد مانند هزینه های ضد عفونی و... از طرف سازمان آرامستان های زنجان پرداخت می شود.

منتظر لایحه شهردار برای ارائه تخفیف در آرامستان زنجان هستیم
گفته می شود برای دفن هر یک نفر از فوت شدگان بر اثر کرونا ویروس هزینه یک میلیون و 500 هزار تومانی اخذ می شود در حالی که در سال گذشته این مسئله مطرح بود که هر فردی در بهشت زهرا دفن شود هیچ هزینه ای به عنوان هزینه قبر و سایر هزینه ها دریافت نشود.
عباس راشاد، رئیس شورای شهر زنجان با بیان اینکه در سال گذشته و قبل از بروز کرونا گفته شده بود که کسانی که در آرامستان جدید دفن شوند هیچ هزینه ای دریافت نمی شود، ابراز کرد: با توجه به هزینه هایی که وجود داشت قرار شد به مردم در هزینه ها تخفیف داده شود.
وی با بیان اینکه قرار شد شهردار لایحه تخفیفات هزینه دفن اموات را به شورای شهر زنجان ارسال کند و به دلیل تعطیلات فعلا این لایحه به شورا ارسال نشده است افزود: منتظر هستیم تا لایحه تخفیف هزینه ها از طرف شهردار به شورا ارسال شود تا در این خصوص تصمیم گیری کنیم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd