ایرنا/ رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین از دستگیری ۲ حفار غیرمجاز آثار میراث فرهنگی در محل یکی از آثار ملی این شهرستان خبر داد.

علی مشهدی، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین اظهار کرد: این ۲ حفار غیر مجاز در شامگاه گذشته در یکی از روستاهای خمین اقدام به حفاری کردند که با همکاری اعضای انجمن میراث فرهنگی و اقدام به موقع نیروی انتظامی، دستگیر شدند.
وی بیان کرد: این افراد برای گذراندن مراحل قانونی و تحقیقات بیشتر به مراجع قضایی معرفی شدند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین اظهار داشت: محل مورد حفاری در فهرست آثار ملی قرار دارد و بعد از تکمیل تحقیقات نام این محل و اطلاعات کامل به شهروندان اعلام می شود.
مشهدی گفت: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات‌های بازدارنده، حفاری غیر مجاز جرم محسوب می‌شود و مشمول ۶ ماه تا سه سال حبس تعزیری و ضبط اموال حفاری به نفع دولت است.
وی افزود: یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی به صورت شبانه روز آماده دریافت اخبار و اطلاعات درباره حفاری های غیرمجاز، قاچاق اشیای تاریخی و تجاوز به حریم آثار تاریخی است.
۲۵۰ اثر تاریخی و طبیعی در خمین شناسایی شده است و این شهرستان از نظر دستکندها و سنگ نگاره ها در جایگاه اول کشور و از نظر کبوترخانه رتبه نخست استان مرکزی را دارد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f