فارس/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: حدود 12 سد در استان داریم که هم‌اکنون حدود 400 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارند، لذا برای هدایت بارش‌ها به سمت سدها مشکلی نداریم.

جلیل بالایی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اظهار کرد: سال 98 در مجموع سالی نسبتا بحرانی بود، استان کرمانشاه سال گذشته در مرحله پایانی بازسازی سال 96 بود که روزهای آغازین خود را با سیل و روزهای پایانی خود را با شیوع ویروس کرونا پشت‌سر گذاشت.
وی در خصوص پیش‌بینی شرایط آب و هوایی، گفت: براساس گزارشی که سازمان هواشناسی برای امروز و فردا داده یک سامانه بارشی نسبتا قوی فضای کشور غرب، شمال غرب و بیشتر جنوب کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد که استان کرمانشاه نیز بی‌نصیب از این سامانه نخواهد بود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه ادامه داد: از امروز بعد از ظهر تا فردا ظهر حدود 35 تا 50 میلی‌متر باران برای استان پیش‌بینی شده که بیشتر غرب، شمال غرب و شهر کرمانشاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
بالایی تصریح کرد: این بارش قطعا شامل آبگرفتگی معابر و سبب بالا رفتن سطح رودخانه‌ها می‌شود، با توجه به اینکه در فصل بهار هستیم و در حوزه آبریز بالادست ما بارش برف مناسب نیز داشته‌ایم احتمال طغیان رودخانه‌ها هم وجود دارد.
وی تصریح کرد: استاندار کرمانشاه به همین خاطر به دلیل محدودیت‌‌های که در تشکیل جلسات وجود دارد (با توجه به شیوع ویروس کرونا) طی بخشنامه‌ای از تمام فرمانداران و شهرداران خواسته تدابیر و اقدامات لازم ضمن آماده‌باش و پای کار بودن تمامی تجهیزات برای مقابله احتمالی با سیل را داشته باشند هر چند پیش‌بینی ما بارش کاملا مناسب و خوبی است که حتما رواناب و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها را به دنبال خواهد داشت.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با اشاره به بحث در خانه ماندن در راستای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، افزود: در زمان پیش‌بینی‌های بارش‌های سیل‌آسا نیز همواره درخواست ما از مردم در خانه ماندن و پرهیز از تردد در حاشیه‌های رودخانه‌ها است.
بالایی اضافه کرد: حدود 12 سد در استان داریم که هم‌اکنون حدود 400 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارند، لذا برای هدایت بارش‌ها به سمت سدها مشکلی نداریم.
وی به استقرار 54 واحد آب‌سنجی رودخانه‌های اصلی استان اشاره و بیان کرد: این واحدها به صورت آفلاین و بخشی به صورت آنلاین گزارش میزان دبی ورودی و خروجی رودخانه‌های اصلی را به امور آب گزارش می‌کند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه تصریح کرد: از امور آب خواسته‌ایم هرگونه افزایش سطح آب رودخانه‌های فرادست را به فرمانداران و شهرداران و ستاد مدیریت بحران اطلاع دهند تا با ظرفیت و توان بیشتری به مدیریت و مقابله به این سیل احتمالی بپردازیم و در عین حال به خاطر روستاهای که در مسیر رودخانه‌ها وجود دارند، آمادگی لازم را داریم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
http://sapp.ir/Kermanshah.online
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159186944C9707a58246