فارس/ مدیر نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۳۸ واحد تولید‌کننده انواع محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست و سطوح باز و بسته در خراسان رضوی فعال است.

علی‌اصغر اسماعیل‌زاده، مدیر نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: ۳۸ واحد تولید‌کننده انواع محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست و سطوح باز و بسته در خراسان رضوی فعال است.
وی گفت: در این روزها با شیوع ویروس کرونا شاهد حضور تمامی مجموعه‌ها در جهت ریشه‌کنی این ویروس منحوس هستیم و معاونت غذا و دارو هم از روز نخست ورودی جدی و ثمربخش در این حوزه داشت و هماهنگی لازم در جهت تولید موادضدعفونی‌کننده الکلی و غیرالکلی صورت پذیرفت.
مدیر نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تاکنون ۱۷ مجوز تولید ضدعفونی‌کننده دست صادر شده که این عدد با ۶ مجموعه‌ای که از قبل فعال بوده به ۲۳ واحد تولیدکننده محلول ضدعفونی‌کننده دست در سطح استان رسیده است و فعالیت این واحدهای تولیدی کمک شایانی به دانشگاه علوم پزشکی کرده است.
اسماعیل‌زاده با بیان اینکه فعالیت یکپارچه این واحدهای تولیدی نیاز تمام شهرستان‌های استان را تأمین کرده است، خاطرنشان کرد: محصول تولیدی بلافاصله در اختیار بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها قرار گرفته تا در اختیار مردم و کادر درمانی قرار بگیرد.
مدیر نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: معتقدیم که اگر حمایت لازم از این تولیدکنندگان صورت پذیرد می‌توانند تا ۴۰۰ هزار لیتر در هر شبانه‌روز تولید این نوع محلول ضدعفونی‌کننده را داشته باشند که معادل ۱۰ برابر میزان تولید روزانه در وضعیت عادی است و طبق پیگیری صورت گرفته خوشبختانه فعالیت خوبی در این حوزه در سطح استان شاهد هستیم و بحمدلله دغدغه‌ای در این حوزه وجود ندارد.
وی با بیان اینکه بخش دیگر فعالیت‌ها در تولید ضدعفونی‌کننده سطوح باز و بسته بوده است، تأکید کرد: در جهت ضدعفونی معابر سطح شهر از آب ژاول استفاده شده و این محلول در اختیار مدیران حوزه مبارزه با ویروس کرونا در حرم مطهر رضوی، شهرداری‌ها، پادگان‌ها، ادارات و دیگر مجموعه‌ها قرار گرفته است، هم‌اکنون تعداد ۱۵ واحد تولیدی مجوزدار در تولید ضدعفونی‌کننده سطوح باز و بسته در استان فعال هستند.
اسماعیل‌زاده ادامه داد: نیاز روزانه‌مان در هر دو محلول تأمین است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد و به‌واقع مشارکت فعالان عرصه تولید در امر ریشه‌کنی ویروس منحوس کرونا شایسته تقدیر است و وضعیت تولید مطلوب بوده و نه تنها کمبود نداریم، بلکه می‌توانیم به دیگر استان‌های کشور ارسال کنیم.
مدیر نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: به علت شیوع ویروس کرونا در ایران میزان تولید و مصرف محلول‌های ضدعفونی‌کننده در سطح کشور در اسفند ماه سال ۹۸، ۹۰۰ تن بود که این عدد بیش از یک چهارم میزان تولید ۳۵۰۰ تنی کل سال ۹۷ بود و در سطح استان هم به همین مقدار و درصد رشد تولید و مصرف را داشتیم.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید