ایسنا/ یک استاد ارتباطات، انتشار خبری نادرست در یکی از بخش‌های خبری صداوسیما درباره انتشار ویروس کرونا از طریق هوا که صبح امروز تکذیب شد را اغراق خطرناک و سمی عنوان کرد.

حمید شکری‌ خانقاه، استاد ارتباطات درباره تاثیر انتشار اخبار نادرست از رسانه‌ها در این برهه حساس بر مخاطبان، هشدار داد: در شرایطی که جامعه دچار ترس، واهمه و نگرانی است، استفاده از اغراق که یکی از تکنیک‌های متقاعد کردن است، امری خطرناک و سمی برای جامعه است، صداوسیما در انتشار این گزارش از تکنیک اغراق استفاده کرد که مخاطب را بترساند، این در حالی است که الان شرایط بحرانی است و مردم به آرامش نیاز دارند، حتی اگر چنین خبری هم صحت داشته باشد، باید با آرامش این اخبار را منتشر کرد نه با تکنیک اغراق.
وی ادامه داد: درست نیست که در این شرایط اخبار را نوعی برجسته و غلو کنیم که در آن مردم را وادار به کاری کنیم که از این طریق به اهدافمان برسیم، در حال حاضر نگرانی مردم به شدت بالاست و صداوسیما باید بداند اثرات نگرانی و ترس بیش از کرونا است.
این استاد ارتباطات درباره انتشار اخبار نادرست در صداوسیما در شرایط حساس کنونی جامعه مطرح کرد: واقعیت این است که این اخبار کذب و این سهل‌انگاری‌ها را باید قوه قضاییه پاسخگو باشد و نه افکار عمومی، قوه قضاییه باید با افرادی که اخبار را جعل می‌کنند و موجب ترس و تشویش اذهان عمومی می‌شوند، برخورد کند.
وی ادامه داد: متاسفانه این نگرانی‌ها و تشویش‌ها باعث بروز بیماری‌های دیگر در افراد می‌شود، آن وقت صداوسیما برای اینکه موضوعی را به کرسی بنشاند، به جعل اخبار و اغراق آن روی می‌آورد، در نتیجه لازم است برخورد جدی با انتشارکنندگان این اخبار صورت بگیرد و تنها تکذیب خبر کافی نیست، کسانی که دست به انتشار چنین خبرهایی می‌زنند باید از رسانه ملی دور شوند.
شکری خانقاه با بیان اینکه مردم به اندازه کافی نسبت به صداوسیما بی‌اعتماد هستند، یادآور شد: خیلی از مسوولان ارشد سازمان هم معتقدند باید شکاف سازمان صداوسیما و مردم را از بین برد اما متاسفانه یک لایه میانی وجود دارد که این اعتقاد را ندارند و بیشتر در معاونت سیاسی گنجانده شده‌اند که باید از بین برود، لااقل اگر شکاف را از بین نمی‌برند، آن را عمیق نکنند.
این استاد در ارتباطات گفت: کشور ما نیاز به مرجعیت رسمی دارد که اخبار و خوراک خبری جامعه را تامین کند، در حال حاضر مرجعیت رسمی ما شبکه‌های اجتماعی شده‌اند که قادر به این نیستند که بتوانند افکار عمومی را مدیریت کنند، پر از اخبار فیک (جعلی) هستند و هیچ انتظاری هم نیست، عیبی هم ندارد. هر کسی شهروندخبرنگاری شده است و از زاویه دید خودش خبر تولید می‌کند، ما نیاز به یک مرجعیت رسمی داریم که باید شفاف باشد و دروغ‌پراکنی نکند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/tehran_today_
آخرین خبر تهران در سروش :
http://sapp.ir/Tehranakhbar
آخرین خبر تهران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/133431296C42fac08651