تسنیم/ وزیر راه و شهرسازی از توقف کار بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به دلیل بروز پدیده کرونا خبر داد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی درباره بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی گفت: جعبه سیاه هواپیما دو حافظه است، حافظه اول برای گفت‌وگوهای ابتدایی خلبان با برج مراقب است و حافظه دوم درباره دستوراتی است که به خلبان داده می‌شود که درون این جعبه سیاه ذخیره می‌شود که به این دو حافظه جعبه سیاه گفته می‌شود.
وی ادامه داد: تمام شرکت‌هایی که هواپیمایشان دچار سانحه است، از کمپانی نرم‌افزاری به آن‌ها داده می‌شود که درون آن دیتا وجود دارد، برای هواپیماهایی که در ایران پرواز می‌کنند نرم‌افزار را داریم اما هیچ شرکتی هواپیمای اوکراینی را در ایران پرواز نمی‌دهد جز خود اوکراینی‌ها، به همین دلیل ما نرم‌افراز بازخوانی را نداریم.
اسلامی گفت: نرم‌افزار تنها چند آیتم را برداشت می‌کرد و ما تلاش می‌کردیم که آن را بگیریم، یکی از مسائلی که وجود دارد این است که جعبه سیاه در سانحه دچار آسیب و یک بخش اصلی آن شکسته شده است، اگر کارخانه بوئینگ در آن مشارکت نکند ممکن بود دیتا از بین برود، به همین دلیل ریسک خواندن این دیتا بازیابی فیزیک جعبه سیاه بود.
وی بیان کرد: با بوئینگ و فرانسه و شرکت اوکراینی مکاتبه کردیم، اوکراینی‌ها اخیراً‌ اعلام کردند که آمادگی بازخوانی جعبه سیاه را دارند و در حال حاضر در حال مذاکره هستند، به محض اینکه شرایط آماده شود ما هم مشکلی نداریم.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه چرا کشورهای دیگر اصرار دارند که جعبه سیاه به خارج از کشور برود گفت: خیلی مسئله پیچیده‌ای نیست، عمدتاً‌ آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که از هر حادثه‌ای یک اتفاق تروریستی درست کرده و دشمنی کنند، اما کمیته بررسی سانحه در حال بررسی است، اوکراین و شرکت سازنده جزو لاینفک بررسی سانحه هستند و به محض اینکه شرایط آماده شد بازخوانی جعبه سیاه آغاز می‌شود.
اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر بررسی میدانی و انجام آزمایش‌های قطعات تا این لحظه پشت سر گذاشته شده و کرونا کار را متوقف کرده است، بعد از این وضعیت این موضوع را دنبال می‌کنیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/tehran_today_
آخرین خبر تهران در سروش :
http://sapp.ir/Tehranakhbar
آخرین خبر تهران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/133431296C42fac08651