بازار/ کارشناس هواشناسی کشاورزی مرکزی از احتمال بارش برف و سرمازدگی محصولات باغی طی هفته آینده در مناطقی از استان خبر داد.

محمد امیرآبادی فراهانی، کارشناس هواشناسی کشاورزی مرکزی از احتمال بارش برف و سرمازدگی محصولات باغی از هفته آینده در مناطقی از استان مرکزی خبر داد و افزود: با خروج سامانه ضعیف بارشی که چند روزی است سبب وزش باد نسبتا شدید در استان شده طی فردا و روز دوشنبه شاهد اتمام وزش باد و جوی آرام و پایدار به همراه افزایش محسوس دمای هوا در سراسر شهرستان های استان خواهیم بود.
وی افزود: از اواخر روز دوشنبه با ورود تدریجی سامانه بارشی به استان، بارش های رگباری به همراه رعدوبرق و بارش تگرگ از سمت شهرستان های شمالی و غربی استان شروع خواهد شد.
امیرآبادی فراهانی با اشاره به اینکه در روز سه شنبه بارش ها کل استان را فراخواهد گرفت عنوان داشت: این شرایط طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه نیز تداوم یافته و در ساعاتی شاهد بارشهای شدید رگباری به همراه رعدو برق و بارش تگرگ در بیشتر مناطق استان خواهیم بود که شدت رگبارها در برخی از مناطق مستعد می تواند سبب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن موقت مسیل ها و رودخانه ها شود.

کاهش محسوس دما و لزوم هوشیاری و آمادگی کامل باغداران
کارشناس هواشناسی کشاورزی استان مرکزی بیان داشت: طی اوایل هفته آینده احتمال بارش برف و سرمازدگی محصولات باغی در مناطقی همچون خرقان، رازقان، غرق آباد، نوبران، تفرش، کمیجان، خنجین، تلخاب، بخشهایی از خنداب و شازند بسیار بالا خواهد بود که هوشیاری و آمادگی کامل باغداران مناطق ذکر شده ی استان را می طلبد.
امیرآبادی فراهانی گفت: با توجه به پیش بینی جوی اعلام شده، از روز جمعه ۱۵ فروردین تا روز دوشنبه ۱۸ فروردین به کشاورزان استان مرکزی توصیه کرد، وجین علف های هرز پهن برگ و باریک برگ در مزارع را در دستور کار قرار دهند.
وی بر سمپاشی باغات و مزارع در ساعات آرام و بدون وزش باد خصوصا ساعات ابتدایی صبح تاکید کرد و اظهار داشت: پخش کود سرک(۲٠-۲٠-۲٠) در زمین های زراعی بخصوص طی روز دوشنبه قبل از شروع بارشها، به کارگیری تمام روشهای مبارزه ای برای کنترل سرخرطومی برگ یونجه در تمامی نقاط استان و کنترل شته مومی کلزا بصورت کانون کوبی مورد توصیه است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f