مهر/ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی از وقوع سرمازدگی دیر رس بهاره در باغات استان طی روزهای آتی هشدار داد.

اکبر کرامتی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: با توجه به ناپایداری‌های جوی در فروردین ماه سال جاری و احتمال وقوع افت دما و وقوع سرمازدگی‌های دیر رس بهاره در روزهای آتی، باغداران استان توصیه‌های هواشناسی و کارشناسان جهاد کشاورزی را در خصوص پیشگیری از وقوع سرمازدگی دیر رس بهاره را جدی بگیرند.
وی با تاکید بر اینکه در زمان افت دما نسبت به سوزاندن کاه، کلش و بقایای گیاهی در کف باغات اقدام شود، ادامه داد: از آتش زدن لاستیک خودداری شود، چراکه دود حاصل از لاستیک سبک بوده و هاله‌ای از دود در سقف باغ ایجاد نکرده و باعث آلودگی هوا خواهد شد.
کرامتی افزود: استفاده از بخاری‌های باغی برای جلوگیری از سرمازدگی، فعال کردن ماشین‌های مولد باد و مه پاش ها در هنگام وقوع یخبندان، غرقاب کردن کف باغ با استفاده از آب چاه و استفاده از سامانه هوشمند ضد سرمازدگی در باغاتی که مجهز به این سیستم بوده از جمله این راهکارهای پیشگیری است.
وی تصریح کرد: پوشانیدن شاسی‌های نشا کاری، ترمیم پوشش‌های گلخانه‌ای و تنظیم دما و رطوبت در گلخانه‌ها و بازدید دریچه‌ها، حذف علف‌های هرز کف باغات، خودداری از اجرای شخم ناهمگن در کف باغات و خودداری از هرس باغات به منظور به تأخیر انداختن رشد و شکوفه خصوصاً در باغات انگور تا اطلاع ثانوی از دیگر اقداماتی است که باغداران باید به این نکات توجه کنند.
وی خاطرنشان کرد: مرطوب کردن خاک‌های خشک پیش از وقوع یخبندان تا عمق ۳۰ سانتیمتری خاک و اجتناب از خاک ورزی، کنترل دما، رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها و واحدهای قارچ خوراکی، بازدید سوخت و سیستم گرمایش و تدارک سوخت احتیاطی نیز از جمله نکاتی است که نباید فراموش شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b