فارس/ رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی با بیان اینکه سلامت مردم اولویت جامعه حرفه‌ای هتل‌داران است، گفت: حدود 300 زائر غیرایرانی پس از اسکان و پایش سلامت به بحرین منتقل شده و 900 زائر بحرینی دیگر تا زمان بازگشت در هتل‌های مشهد اسکان دارند.

امیر سزاوار، رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی اظهار کرد: یک ماه گذشته شرایطی سخت و طاقت فرسا برای مردم و هتلداران بوده و شیوع ویروس کرونا گردشگری استان خراسان‌ رضوی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.
رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی ادامه داد: آمادگی و انتظار چنین مسئله و چنین شرایطی را نداشتیم اما تمام برنامه‌ها را براساس تصمیمات گرفته شده در راستای پیشگیری و مبارزه با کرونا اجرا کردیم، چون اولویت ما سلامت مردم و جامعه است.
وی اظهار کرد: در روزهای اول شیوع کرونا پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های ابلاغی برای رعایت بهداشت اجرا شد و پس از تشدید شیوع کرونا نیز دستور تعطیلی همه هتل‌ها صادر و اجرا شد و دیگر هتل‌ها در مشهد پذیرش نداشتند و موارد پذیرش شده قبلی را نیز لغو کردند.
سزاوار با بیان این که همکار ی و هماهنگی هتل‌داران استان جای تقدیر و تشکر دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه سلامت مردم اولویت اول جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی است همه هتلداران استان مسائل مادی و کاری را کنار گذاشتند و واحدهای اقامتی خود را تعطیل کردند، این در حالی است که در ایام نوروز مسافران تهران کاهش پیدا می‌کنند اما در مشهد، نوروز ایام خاص پذیرش مسافر و اقامت است و بیشترین اشغال تخت مربوط به این ایام است.
رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی به همراهی هتل‌داران خراسان‌رضوی اشاره کرد و گفت: «ما خسارت‌ها را تحمل کردیم و در خدمت ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا بودیم و همکاری همه جانبه‌ای با استانداری، اداره کل میراث فرهنگی، دانشگاه علوم پزشکی، مرکز بهداشت داشتیم، هم چنین با اداره کل کار و امور اجتماعی استان برای دریافت بیمه بیکاری و مساعدت به کارگران هتل‌ها مذاکراتی را داشتیم.
وی با بیان اینکه اسکان زائران خارجی که بیشتر آن‌ها اتباع کشور بحرین بودند یکی از چالش‌های پیش‌رو طی یک ماه گذشته بوده است، اظهار کرد: اسکان حدود 1200 زائر بحرینی در مشهد که با جدی‌تر شدن شیوع کرونا دولت بحرین نیز از پذیرش آن‌ها خودداری کرد، مهم‎‌ترین چالش بود، برای رفع این مشکل با توجه به دستورالعمل تعطیلی هتل‌ها برای اسکان این زائران با استانداری، نمایندگی وزارت امور خارجه در استان و لیدرهای بحرینی‌ها و اداره کل میراث‌فرهنگی و گردشگری جلسات منظمی برگزار شد.
سزاوار ادامه داد: هم‌چنین هماهنگی لازم برای ارائه خدمات بهداشتی و پایش سلامت زائران خارجی با اداره کل میراث‌ فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفت و به صورت مستمر مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌شود.
رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی یادآور شد: زائران خارجی در 14 هتل به صورت پراکنده حضور داشتند که از یک واحد اقامتی که ظرفیت بالایی دارد درخواست شد که این زائران را پذیرش کند و با وجود اینکه این واحد اقامتی تعطیل بود اما به خدمات‌دهی به این مسافران پرداخت.
وی به همراهی واحدهای اقامتی برای اسکان زائران خارجی اشاره و اظهار کرد: برخی از این هتل‌ها‌ تخفیف‌های ویژه‌ای را در نظر گرفتند و برخی از واحدهای هم با وجود اینکه هزینه‌ای دریافت نکرده‌اند با توجه به این که این مسافران زائران حضرت رضا(ع) هستند با افتخار از آن‌ها میزبانی می‌کنند.
سزاوار با بیان این که دریافت وجه به هیچ وجه مد نظر این هتل‌ها نیست، ادامه داد: میزبانی از زائران امام رضا(ع) برای هتلداران استان مایه مباهات است و در شرایطی که هتل‌های استان تعطیل هستند و پذیرش مسافر ندارند، این هتل‌ها فقط به‌خاطر میزبانی از زائران خارجی فعال هستند.
رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی گفت: «تاکنون حدود 300 زائر خارجی از طریق بحرینی از کشور خارج و حدود 900 زائر غیرایرانی دیگر در هتل‌های مشهد اسکان دارند که به مرور طبق برنامه به کشورشان بازخواهند گشت.
وی درباره اسکان بیماران کرونایی بهبودیافته در هتل‌های مشهد اظهار کرد: امیدواریم که نیاز به اسکان بیماران بهبود یافته در هتل‌ها نباشد اما براساس مصوبه کمیته گردشگری و زیارت ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا در استان در صورت نیاز در اولویت اول از ظرفیت بیمارستانی و دیگر مراکز پیش بینی شده استفاده می‌شود و در اولویت بعدی از ظرفیت هتل‌ها و زائرسراهای دولتی استفاده می‌شود.
سزاوار با بیان اینکه حدود 55 درصد ظرفیت هتل‌های کشور در مشهد قرار دارد، ادامه داد: جامعه حرفه‌ای هتل‌داران استان خراسان رضوی نیز اعلام کرد در صورتی که نیاز باشد از ظرفیت هتل‌های مشهد نیز استفاده شود چون وظیفه خود می‌دانیم که در این بحران به مردم کمک کنیم.
رئیس هیأت مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران استان خراسان رضوی در بخش از صحبت‌های خود به ضرر و زیان ناشی از ویروس کرونا به بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: خسارت‌های سنگینی به واحدهای اقامتی و هتل‌ها وارد شده است که ابتدا باید تعیین خسارت شود و جبران خسارت نیز می تواند در قالب حق بیمه سهم کارفرما و حقوق پرسنل باشد.
وی پیشنهاد کرد: دولت می‌تواند برای جبران این خسارت معافیت‌های مالیاتی را تعیین کند یا با پرداخت نشدن مالیات بر درآمد یا ارزش افزوده جبران خسارت انجام شود.
سزاوار درباره پرداخت تسهیلات به واحدهای اقامتی خسارت دیده اظهار کرد: دریافت وام برای برخی واحدها شاید کمک‌کننده باشد اما جبران‌کننده خسارت نمی‌تواند باشد.
رئیس هیئت مدیره جامعه حرفه‌ای هتل‌داران استان خراسان رضوی بر ضرورت اجرای طرح‌های ویژه برای بازاریابی، جذب و توسعه گردشگری و رونق اقتصاد وابسته به گردشگری تاکید کرد و گفت: در جلسه‌ استانداری تشکیل کارگروهی برای برگزاری این جشنواره در مشهد پیشنهاد شد.
وی افزود: می‌توانیم برای فصل پائیز جشنواره‌ای 10 تا 15 روزه را در نظر بگیریم و همه افراد ذینفع از جمله شهرداری، اصناف، مراکز خرید و مراکز اقامتی مشارکت کنند و تخفیف‌های ویژه‌ای نیز ارائه کنند.
سزاوار برگزاری این جشنواره را نیازمند برنامه‌ریزی از اکنون دانست و تاکید کرد: با این جشنواره باید مانند نوروز یک فصل گردشگری به‌وجود آوریم، این جشنواره هم شادی و شعف و هم گردش اقتصادی را در مشهد به وجود می آورد.



همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید