فارس/ مدیر امور صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: بزرگترین کارخانه فرآوری محصولات باغی کشور با ظرفیت 80 هزار تن در مریوان آماده بهره‌برداری است که افتتاح فاز اول آن به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور به تعویق افتاد.

امید سلیمی مدیر امور صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار کرد: یکی از طرح‌های مهم بخش صنایع تبدیلی در استان کردستان، بزرگترین کارخانه فرآوری محصولات باغی کشور در مریوان با ظرفیت 80 هزار تن است، این کارخانه شامل سه فاز خط تولید انواع آبمیوه، عصاره مالت و مالتینگ و کنسانتره و پوره است که فاز اول این کارخانه آماده بهره‌برداری است اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور به تعویق افتاد و امیدواریم با عادی شدن شرایط این کارخانه افتتاح و شروع به فعالیت کند.
وی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های ما بحث فرآوری محصولات بخصوص محصولات باغی بود و کشاورز مجبور بود محصول خود را با قیمت بسیار پایین بفروشد و یا در مواردی اصلا فروش نمی‌رفت و ضایع می‌شد اما مطمئنا با راه‌اندازی این کارخانه تا حدود زیادی از هدر رفتن محصولات درجه سوم باغی استان جلوگیری می‌شود.
سلیمی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کردستان منشا رویش و تولید بسیاری از گیاهان دارویی است در این بخش، هم در بحث تولید و هم در بحث صنایع تبدیلی و فرآوری مانند تولید عرقیات گل محمدی طرح‌هایی شروع به کار کرده‌اند.
مدیر امور صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: از طرف دیگر با توجه به اینکه استان کردستان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان گندم در کشور است بحث نگهداری گندم یکی از دغدغه‌های ما بود و بیشتر مراکز نگهداری گندم در استان غیراستاندار بود، اما امروز برای تعداد زیادی سیلو مجوز صادر کردیم و این مشکل تا حدودی حل شده است.
وی ادامه داد: به غیر اینها، طرح‌های دیگر در زمینه فرآوری محصولات باغی داریم که مجوز آنها را صادر کردیم و در آینده نزدیک اینها هم وارد عرصه فرآوری می‌شوند، همچنین در بحث بسته‌بندی حبوبات و میوه‌جات و در بخش دام شامل لبنیات و گوشت باز چندین طرح داریم که برایشان مجوز صادر کردیم و تعدادی هم به بهره‌داری رسیده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online